SOS Wioska Dziecięca w Kraśniku kończy 30 lat
Otwarta w 1992 roku Wioska SOS świętuje swój jubileusz. To ważne miejsce na mapie Kraśnika od trzech dekad pomaga dzieciom w trudnej sytuacji życiowej godnie wejść w dorosłość. Od momentu założenia, w Wiosce pomoc otrzymało 309 dzieci z pieczy zastępczej. 245 z nich prowadzi już samodzielne, szczęśliwe życie.
Plany zbudowania na Lubelszczyźnie miejsca, gdzie dzieci pozbawione możliwości dorastania z rodziną biologiczną będą mogły otrzymać prawdziwy, kochający dom, sięgają późnych lat 50. Wioska SOS w Kraśniku miała być pierwszym takim miejscem w Polsce. Niestety, przez problemy z lokalizacją, pomysł przygasł, a na jego realizację trzeba było czekać ponad 20 lat.
– Wówczas mało kto mógł pomyśleć, że za kilkadziesiąt lat Wioski SOS w całej Polsce będą zapewniały nie tylko opiekę rodziny zastępczej, lecz również kompletne wsparcie dla wszystkich dzieci w potrzebie. Dziś w Kraśniku funkcjonuje 12 rodzin SOS, w których 59 dzieci wychowuje się i żyje życiem, na jakie zasługują – opowiada Barbara Grasińska-Ciereszko, prezes zarządu Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
W końcu, w 1987 roku, podjęto decyzję o budowie osiedla, finansowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Wiosek Dziecięcych SOS. Wioska oficjalnie została otwarta 16 września 1992 roku, a już w 1993 była całkowicie zapełniona.
Do każdego zakątka
Od tamtej pory przez to miejsce przeszły setki historii ze szczęśliwym finałem. Aby do tego doprowadzić, do każdego dziecka należy podejść indywidualnie, gwarantując mu rozwój na wielu poziomach.
– Wsparcie, jakie otrzymują nasze dzieciaki, to nie tylko zapewnienie opieki i dachu nad głową. Funkcjonowaniu Wioski przyświeca zasada: prawdziwa pomoc to taka, która dociera do każdego zakątka. Podopieczni wioski SOS to często osoby z traumami, w przypadku których profesjonalne i wielopłaszczyznowe podejście jest kluczowe do właściwego rozwoju. Konieczne jest zatem zapewnienie kompletnych warunków dorastania – dzieci w Wiosce nie dostają namiastki rodziny – trafiają one do prawdziwych rodzin, z całym zapleczem specjalistycznej pomocy – mówi Dariusz Krysiak, Dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Kraśniku.
Takim zapleczem jest stworzone w 2019 roku Centrum Specjalistyczne SOS. Jest to miejsce, w którym dzieci zmagające się z różnego rodzaju trudnościami rozwojowymi – nie tylko z programów SOS – mogą otrzymać profesjonalną opiekę, bez konieczności czekania na wizytę u specjalisty. Znajduje się tam m.in. pracownia logopedyczna, kolorowa sala terapii sensorycznej, a także pokój do ćwiczeń gimnastycznych. Do tej pory zrealizowano w Centrum ponad 2891 usług, w samym 2021 roku pomoc otrzymało 104 dzieci i 108 dorosłych.
Aby podopieczni byli w pełni przygotowani do samodzielnego życia, w wieku kilkunastu lat mogą zamieszkać w mieszkaniu chronionym. Jest to miejsce, w którym wchodzący w dorosłość młodzi ludzie z pieczy zastępczej mogą przy wsparciu Programu nauczyć się funkcjonowania we własnych czterech kątach. Mieszkania chronione dostępne są dla mieszkańców powiatu kraśnickiego od 2018 roku.
Nie tylko piecza zastępcza
Wioska szybko stała się ostoją pomocy i wsparcia, a także ważnym punktem na mapie Kraśnika – także dla lokalnej społeczności. Od 1994 organizowany jest tutaj Bieg po uśmiech – coroczny piknik sportowy, której celem jest integracja mieszkańców oraz promowanie zdrowego stylu życia i rodzinnych wartości.
Miejsce odegrało też ważną funkcję w pomocy humanitarnej dla Ukrainek i Ukraińców uciekającym przed wojną. W Wiosce aktualnie przebywa 7 rodzin – w tym 21 dzieci z ukraińskiej pieczy zastępczej. Stowarzyszenie zapewniło im kompletną pomoc: opiekę medyczną, wsparcie materialne oraz formalne. Społeczność ukraińska może też liczyć na terapie w Centrum Specjalistycznym. Efekty są widoczne gołym okiem – goście pomyślnie się zaadaptowali, na ich twarzach w końcu pojawił się uśmiech.
SOS Rodzinie – aby w każdym domu zapanowało ciepło
Do Wiosek SOS trafiają dzieci, które nie mają możliwości wychowania się w biologicznej rodzinie. Wśród swoich nowych bliskich dostają oni ciepło, którego nie mieli szansy dotychczas doświadczyć. Są jednak takie rodziny, które mają tę szansę, jednak przechodzą przez kryzys i są zagrożone rozpadem. Dla takich sytuacji od 2018 roku funkcjonuje Program Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”. Jest to forma kompleksowego wsparcia zarówno dla dzieci, jak i rodziców.
W ramach Programu Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie” działają dwie świetlice: w Kraśniku i Zakrzówku. Są to miejsca, gdzie dzieci mogą odrobić lekcje, zjeść ciepły posiłek czy porozmawiać z wykwalifikowanymi pracownikami. Na miejscu jest również możliwość otrzymania profesjonalnego wsparcia psychologicznego oraz edukacyjnego. Organizowane są również wycieczki i zajęcia edukacyjne, a rodzice mogą liczyć na rozmowę, poradę prawną oraz pomoc w codziennych obowiązkach. Do tej pory Program objął 231 osób. Są to 64 rodziny, z których 27 się w pełni usamodzielniło. Aktualnie pod opieką programu SOS Rodzinie znajduje się 37 rodzin.
Jubileusz
Z okazji okrągłej rocznicy, byli i obecni mieszkańcy oraz pracownicy Wioski wraz z lokalnymi władzami wezmą udział w Uroczystym Jubileuszu. Goście wezmą udział w konferencji: „Piecza zastępcza i wsparcie rodzin. Sukcesy i wyzwania”, a następnie w części oficjalnej, prowadzonej przez dziennikarkę Paulinę Chylewską. Wówczas odbędą się wystąpienia gości: osób związanych z Wioską i Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce, władz lokalnych oraz ambasadorki SOS Anny Dereszowskiej. Wręczone zostaną również nagrody: dyplomy, medale oraz Krzyże Zasługi. Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Eska.
Źródło: Stowarzyszenie "SOS Wioski Dziecięce w Polsce"