SOS Powódź: Szczepionki przeciwko tężcowi. Kluczowa profilaktyka popowodziowa
Katastrofalna powódź, która dotknęła południowej części Polski, pozostawiła po sobie wiele zniszczeń. . Polska Misja Medyczna prowadzi działania pomocowe, koncentrując się na wsparciu lokalnych placówek oraz dostarczaniu leków i środków medycznych pierwszej potrzeby. W najbliższy weekend organizacja zapewni szczepienia przeciwko tężcowi, który stanowi zagrożenie w warunkach skażenia zalanych wodą i szlamem terenów.
Ulewne deszcze doprowadziły do dramatycznych podtopień, niszcząc m. in. lokalne placówki ochrony zdrowia. Mieszkańcy tych terenów, dotknięci zarówno stratami materialnymi, jak i trudnymi warunkami sanitarnymi, pilnie potrzebują wsparcia, zwłaszcza medycznego. Polska Misja Medyczna mając na uwadze skalę zniszczeń i brak dostępu do podstawowych środków, prowadzi działania pomocowe.
Organizacja dotarła z pomocą do miejscowości takich jak Stronie Śląskie i Lądek-Zdrój, gdzie przetrwała część punktów medycznych. Chcąc wesprzeć kluczowe dla mieszkańców ośrodki ochrony zdrowia, Polska Misja Medyczna dostarczyła już leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwwymiotne, a także niezbędne środki do dezynfekcji oraz specjalistyczne opatrunki. Zakupiła również ciśnieniomierze i glukometry, które pomogą profesjonalnie monitorować stan zdrowia i medyczne potrzeby osób na tych terenach. Organizacja koncentruje się na wsparciu potrzebujących pacjentów, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się chorób.
– Bardzo dużym zagrożeniem dla osób zmagających się ze skutkami powodzi są choroby, które mogą się szerzyć w takich okolicznościach. Wśród nich jest tężec. Ze względu na niehigieniczne warunki panujące podczas sprzątania zatopionych lokacji istnieje duże ryzyko zakażenia się nim – mówi Norbert Kwiatkowski, koordynator projektu PMM Emergency Medical Team.
W takim wypadku niezwykle istotne dla poprawy sytuacji ludzi pozostających na terenach popowodziowych jest zapobieganie. Profilaktyka pozwala uniknąć bardzo wielu chorób i infekcji, które w warunkach kryzysowych mogą się szybko rozprzestrzeniać. Polska Misja Medyczna wychodząc naprzeciw tym potrzebom – 28 i 29 września organizuje szczepienia dla osób poszkodowanych przez powódź, które są narażone na zakażenie się tężcem.
– Tężec to ciężka i zagrażająca życiu choroba bakteryjna, którą można zakazić się poprzez kontakt ze skażoną glebą lub przedmiotami, których nie brakuje na miejscu powodzi. Tężcowi można zapobiec dzięki szybkiemu i prostemu szczepieniu. Jeśli ktoś nie ma pewności, czy szczepił się w ciągu ostatnich 10 lat, najlepiej przyjąć kolejną dawkę – mówi Tomasz Grzelczak koordynator operacyjny zespołu PMM EMT.
Szczepienia ochronne będą dostępne dla wszystkich mieszkańców i osób pomagających przy usuwaniu skutków powodzi. Medycy będą je przeprowadzać w namiocie medycznym przy Szkole Podstawowej nr 2 im. J. Wybickiego w Głuchołazach. Punkt mobilny zorganizowany został przy współpracy ze sztabem kryzysowym w Głuchołazach. Przewidywane są kolejne akcje szczepień przeprowadzane we współpracy ze sztabami kryzysowymi w Głuchołazach oraz Lądku-Zdroju w miarę zgłaszania przez nie lokalnych potrzeb.
Zespoły medyczne PMM, ściśle współpracując z lokalnymi medykami i organizacjami, monitorują sytuację na bieżąco. Działania te mają na celu nie tylko zapewnienie dostępu do niezbędnej opieki medycznej, ale również długoterminowe wsparcie dla mieszkańców w powrocie do zdrowia i normalnego życia.
Źródło: Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna