Sondaż European Youth Polls: ściślejsza integracja odpowiedzią na zadłużenie strefy euro
Nastroje narodowe wydają się być naturalną reakcją na kryzys, jednak młodzież opowiada się za ściślejszą współpracą państw Unii Europejskiej. Taki jest wniosek pierwszego sondażu European Youth Polls, przeprowadzonego przez Europejski Parlament Młodzieży oraz Fundację Mercator.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel wycofuje się ze swoich proeuropejskich pozycji, prezydent Francji Nicolas Sarkozy ją popiera, a w Finlandii wybory wygrywa partia eurosceptyków, która sprzeciwia się udzieleniu pomocy tonącej w długach Grecji. Narastające nastroje narodowe wydają się być naturalną reakcją na kryzys, jednak młodzież opowiada się za ściślejszą współpracą państw Unii Europejskiej.
Ogromna większość młodych Europejczyków domaga się wzmożonego wysiłku Wspólnoty: 90,9 % uważa, że kryzys powinien zmusić do węższej współpracy w dziedzinie finansów i gospodarki. Nawet dotacje finansowe dla są pochwalane przez 73,8 % jako wyraz europejskiej solidarności. W sondażu wzięło udział 1213 członków Europejskiego Parlamentu Młodzieży – młodych ludzi z 35 europejskich krajów.
Pomimo niepomyślnych prognoz dla euro, zdaniem młodych Europejczyków wspólna waluta nie jest w niebezpieczeństwie. Ponad dwie trzecie ankietowanych zgodziło się z twierdzeniem „Wierzę w stabilność euro.“ - większość zarówno w krajach strefy euro (74 %), jak i poza nią (65,7%).
„Obecny kryzys kredytowy strefy euro to pierwszy poważny sprawdzian dla Unii Monetarnej”, twierdzi 22-letnia Anna Pankowiec z Warszawy, która wzięła udział w badaniu opinii. Dodaje, że aby udowodnić sens istnienia wspólnej waluty i utrzymać jej wiarygodność, kraje strefy euro muszą współpracować w kierunku spełnienia kryteriów zbieżności.
Mimo wszystko młodzi ludzie uznali „interesy narodowe“ jako temat dominujący w debacie medialnej w ich krajach. Chociaż znaczna większość chce głębszej integracji, minimalnie przeważa niechęć do dalszego rozszerzenia Unii.: 51,6 % respondentów z UE sprzeciwia się kolejnym rozszerzeniom, 44 % je popiera.
„Cieszę się, że tak wyraźnie widać zaangażowanie młodych dla Europy, szczególnie w czasach eurosceptycyzmu i populistycznych haseł nacjonalistów“ - mówi Rebecca Harms, przewodnicząca frakcji Zieloni – Wolny Sojusz Europy w Europarlamencie.
Europejski Parlament Młodzieży (EYP) jest niezależną i apolityczną organizacją pozarządową działającą od 1987 r. Dziś jest jedną z największych platform debaty i edukacji politycznej, wymiany poglądów oraz spotkań międzykulturowych młodych ludzi. EYP składa się z sieci 35 komitetów narodowych, a jego przedstawicielem w Polsce jest EYP Poland.
Pobierz
Źródło: European Youth Parliament