Ponad 100 ofert pracy, interaktywna mapa z punktami pomocy, miejsca, gdzie można otrzymać numer PESEL, samouczek języka polskiego do ściągnięcia na telefon, oferta bezpłatnych telekonsultacji medycznych w języku ukraińskim z internistą, ginekologiem, chirurgiem i pediatrą, oferty opieki nad dzieckiem. To wszystko na uruchomionej przez spółkę Natura platformie Solidarni z Ukrainą https://klubnatura.pl/pages/solidarni-z-ukraina. Strona powstała, aby skupić w jednym miejscu wszystkie najbardziej potrzebne informacje dla osób, które schroniły się w Polsce przed wojną w Ukrainie.
Viktoriia Brinzelevych od tygodnia codziennie pracuje nad tym, żeby platforma pomocowa https://klubnatura.pl/pages/solidarni-z-ukraina odpowiadała na wszystkie potrzeby Ukrainek i Ukraińców trafiających do Polski. Choć sama z Odessy przyjechała do Łodzi na studia w 2018 roku, doskonale wie, z czym borykają się jej rodacy. Właśnie sprowadza do Polski mamę i brata, bo udało jej się znaleźć w Łodzi mieszkanie.
– Na naszej platformie są oferty pracy, informacje o miejscach, gdzie można otrzymać darmową odzież i ciepły posiłek. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się lista miejsc w całej Polsce, gdzie można wyrobić sobie numer PESEL, a także prawne porady dotyczące możliwości zatrudnienia w Polsce – mówi Viktoriia Brinzelevych.
– Codziennie dorzucamy nowe informacje, szukając ich po całym kraju. Ostatnio uzupełnialiśmy także zakładkę dotyczącą bezpłatnych kursów języka polskiego czy miejsc, gdzie można znaleźć opiekę nad dziećmi.
Na platformie jest już ponad 100 ofert pracy, w tym wiele dla kobiet, bowiem to właśnie Ukrainki stanowią większość osób przyjeżdżających do Polski. Pracę oferuje im między innymi sieć drogerii Natura, do której należy Klub Natura i platforma Solidarni z Ukrainą. Panie mogą znaleźć pracę w kilkunastu drogeriach na terenie całej Polski, w których są obecnie wakaty lub w magazynie w Błoniu przy pakowaniu kosmetyków.
– Przyświecała nam idea stworzenia strony, która będzie skupiała w jednym miejscu różne pomocowe aktywności. Pozwoli to choć trochę ograniczyć obecny chaos informacyjny w tej kwestii. Po tygodniu od startu zgromadziliśmy bogatą bazę różnych ofert pomocowych, pogrupowanych tematycznie. Wydaje mi się, że to bogate i naprawdę wartościowe kompendium praktycznych rad, jak odnaleźć się w Polsce – mówi Sławomir Narel, dyrektor Klubu Natura, który współtworzy platformę Solidarni z Ukrainą. – W latach 90. sam wyemigrowałem do Stanów Zjednoczonych. Gdybym wtedy miał do dyspozycji taką bazę wiedzy w USA, jaką zbudowaliśmy teraz w Polsce dla emigrantów z Ukrainy, z pewnością o wiele łatwiej byłoby mi rozpocząć pracę i szybciej odnaleźć się w nowym miejscu.
Spółki należące do holdingu Pelion, największej firmy w sektorze ochrony zdrowia w Polsce, od początku inwazji Rosji na Ukrainę, włączyły się w aktywną pomoc obywatelom Ukrainy. Organizują liczne zbiórki pomocy rzeczowej, materialnej oraz mieszkaniowej. Objęły pomocą swoich ukraińskich pracowników oraz ich rodziny, a także oferują wsparcie w zatrudnieniu.
– Pomoc Ukrainie to maraton, a nie sprint, dlatego spółki Pelion nastawiają się na długofalowe wsparcie i cały czas pracują nad nowymi formami pomocy, które będą odpowiedzią na nieustannie zmieniające się potrzeby – mówi Grażyna Tomala-Tylman, dyrektor ds. komunikacji i PR w Pelion S.A. – W firmie od początku wybuchu wojny działa międzyspółkowy sztab kryzysowy, który na bieżąco reaguje na sytuację i robi wszystko, aby pomoc była jak najbardziej wszechstronna. Zależy nam na jak najszerszym dotarciu do wszystkich potrzebujących, dlatego do współpracy przy tworzeniu platformy Solidarni z Ukrainą zapraszamy także inne firmy i instytucje z całej Polski. Chcemy łączyć potrzebujących z tymi, którzy takie wsparcie – na wielu polach – mogą zaoferować – dodaje.