Na Lubelszczyźnie nadal działa stosunkowo niewiele spółdzielni socjalnych. Dlatego uruchamianych jest coraz więcej projektów szkoleniowych oraz promocyjnych. Jednym z nich był „Spółdzielczość – Moją Szansą”, realizowany przez Stowarzyszenie Nowa Szansa i Fundację Aktywności Obywatelskiej.
Projekt skierowany był do grupy ok. 100 osób. Z jednej strony były to osoby już działające w spółdzielniach socjalnych, z drugiej strony zainteresowane założeniem spółdzielni socjalnej. W projekcie Stowarzyszenie Nowa Szansa i Fundacja Aktywności Obywatelskiej oferowały wsparcie szkoleniowe i doradcze oraz informacyjno-promocyjne. Uczestnicy i uczestniczki mieli szansę wziąć udział w szkoleniach na temat źródeł pozyskiwania środków na funkcjonowanie spółdzielni i ogólnie przedsiębiorczości społecznej oraz budowania i aktualizacji biznesplanów. W projekcie zapewniono także konsultacje finansowo-księgowe i prawne. Jednocześnie uczestnicy i uczestniczki mogli sygnalizować potrzeby szkoleniowe i konkretne szkolenia odpowiadały na konkretne potrzeby grupy. Dlatego też odbywały się np. szkolenia z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Działaniami promocyjnymi w projekcie było 10 spotkań informacyjnych na których prowadzona była także rekrutacja, dwa seminaria nt. spółdzielczości socjalnej, piknik „Ekonomia społeczna na fali” oraz konferencja podsumowująca.
W projekcie uczestniczyło pięć grup w następujących miejscowościach: Zamość, Janów Lubelski, Puławy, Chełm i Łuków.
W działania w projekcie zaangażowały się już funkcjonujące spółdzielnie socjalne z terenu woj. lubelskiego: Koziołek i Peron 3 z Lublina, Dragon z Zamościa, Błysk z Łukowa. Pracownicy Fundacji Aktywności Obywatelskiej podkreślają, że na pewno jednym z ważniejszych efektów dodanych projektu jest to, że przyczynił się on do powstania całkowicie nowych spółdzielni w Chełmie oraz w Zamościu.
Źródło: Fundacja Aktywności Obywatelskiej