O możliwościach i ograniczeniach rozwijania w Polsce przedsiębiorczości grup społecznie i ekonomicznie marginalizowanych dyskutowano podczas seminarium zorganizowanego 15 listopada 2002 przez Instytut Spraw Publicznych. Seminarium tym rozpoczęto projekt ISP pt.: 'Rola służb społecznych w stymulowaniu przedsiębiorczości'.
Na ile polityka społeczna prowadzona na szczeblu lokalnym odpowiada zapotrzebowaniom? Na ile system pomocy społecznej ewaluuje w kierunku polityki społecznej? Jaka jest rola inicjatyw obywatelskich wobec bezrobocia i ubóstwa? Jak rozwiązywac problem bezrobocia wśród młodzieży? To tylko niektóre z pytań i obszarów tematycznych, które pracownicy Instytutu Spraw Publicznych pragną poruszyć w czasie realizacji projektu 'Rola służb społecznych w stymulowaniu przedsiębiorczości'.
Pierwsze seminarium, zorganizowane w ramach projektu, zatytułowane było “Promocja przedsiębiorczości a zatrudnienie socjalne”. Licznie przybyli goście dyskutowali przede wszystkim o projekcie ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Wniosek płynący z dyskusji można streścić w słowach: cele ustawy są jak najbardziej godne pochwały, ale przewidziane metody i instrumenty ich realizacji - budzą niepokój. Przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji naukowych oraz władz samorządowych i administracji centralnej zgłaszali do projektu wiele uwag: od definicji zawartych w akcie, poprzez rozwiązania dotyczące działalności przyszłych centrów integracji społecznej, po kwestie finansowe. Szczególne niepokoje i spory wzbudzają zapisy dotyczące m.in. wykorzystania pieniędzy przeznaczonych na profilaktykę alkoholową czy możliwości zakładania centrów przez samorządy. Podnoszono także zarzut, że CIS-y, skupiając osoby marginalizowane, nie będą służyły ich integracji ze społeczeństwem lecz raczej izolacji.
Joanna Staręga - Piasek, dyrektor Instytutu Rozwoju Służb Społecznych, zwróciła uwagę na konfliktogenność niektórych przepisów, zwłaszcza dotyczących powoływania określonych podmiotów. - Procedury są bardzo rozbudowane, a nie jest jasne skąd na to wszystko pójdą pieniądze.
- Mówi się, że ta ustawa jest opowiedzią na bezradność i złe funkcjonowanie pośredników pracy i pracowników socjalnych. Tak, jakby powołanie kolejnej struktury mogło zaradzić niewydolności istniejących instytucji. A może warto “zacerować skarpetki”? - pytała dr Staręga - Piasek.
Jednak, mimo wielu zastrzeżeń, przedstawiciele organizacji pozarządowych wyrażali swoje poparcie dla projektu.
- Pełne uznanie dla twórców ustawy – powiedział ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Archidiecezji Kieleckiej. - Chociaż dostrzegam wiele mankamentów, ale daj Boże, aby zadziałała. Lepiej coś poprawiać później.
Projekt ustawy znajduje się już w Sejmie, przed pierwszym czytaniem. Zdaniem Cezarego Miżejewskiego, doradcy Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz jednego z twórców projektu, jest jeszcze czas, aby wprowadzić do tego dokumentu odpowiednie poprawki. Ministerstwo planuje przyjęcie ustawy w pierwszym kwartale 2003 roku.
W drugiej części seminarium prezentowane byly konkretne działania podejmowane przez organizacje pozarządowe na rzecz aktywizacji zawodowej bezrobotnych w środowiskach lokalnych. O swoich doświadczeniach mówili: Ija Ostrowska z Biura Porad Obywatelskich, a dawniej kierowniczka Ośrodka Pomocy Społecznej w Warszawie Ochocie, Anna Machalica – Pułtorak - prezes Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, ks. Stanisław Słowik z Caritas Kieleckiej, Piotr Szczepański - prezes Fundacji Wspomagania Wsi oraz Paweł Łukasiak – prezes Akademii Rozwoju Filantropii.
W ramach projektu ISP zorganizowane zostaną jeszcze dwa seminaria. Najbliższe pt.: “Praca socjalna a rozwijanie przedsiębiorczości: w stronę nowej roli zawodowej pracowników socjalnych” odbędzie się 29 listopada 2002, a następne pt.: “Sektor non-profit jako potencjalny pracodawca” - 13 grudnia 2002. Program zakończy 14 stycznia 2003 ogólnopolska konferencja, połaczona z wystawą inicjatyw lokalnych rozwijających przedsiębiorczość w środowiskach marginalizowanych.
Źródło: inf. własna