W ręce mieszkańców Słupska i regionu oddana została nowa publikacja w formie przewodnika pokazującego pomniki i miejsca pamięci. Mamy nadzieję, że będzie to również cenna pomoc w organizacji edukacji i turystyki w naszym mieście.
Projekt dofinansowany przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego „Niepodległość po polsku”.
Pomniki, tablice i murale
Słupsk jest miastem o liczbie ludności zbliżonej do 100 tysięcy. Jest też miastem o złożonej historii i zróżnicowanym społeczeństwie biorąc pod uwagę pochodzenie. Okazało się, że poszukiwania zespołu redakcyjnego (autorów tekstów i osób wykonujących zdjęcia) zaowocowały listą 73 obiektów, które zostały umieszczone w publikacji. Są to pomniki, tablice pamiątkowe na budynkach i głazach/obeliskach, a także murale. Książka zawiera trzy podstawowe elementy:
- opis merytoryczny obiektów (co lub kogo przedstawiono, rys historyczny zdarzenia lub postaci, inicjatorzy, projektanci i twórcy, chronologia),
- mapkę z podaną lokalizacją prezentowanego obiektu,
- zdjęcia (wykonane obecnie, jak również archiwalne).
Autorzy
Na spotkaniu autorskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku prof. Wojciech Skóra z Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Warcisław Machura, wicedyrektor II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku zaprezentowali przebieg prac nad książką, dylematy jakie należało rozwiązać podczas tworzenia treści oraz końcowy układ publikacji. Obecni na spotkaniu mieszkańcy miasta, w tym seniorzy oraz młodzież, mogli też zadawać pytania. Gdy organizatorzy rozdali uczestnikom spotkania "Słupską ścieżkę patriotyczną" ustawiła się długa kolejka po autografy i dedykacje.
Partnerstwo i współpraca
Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na wypracowane przez naszą organizację pozarządową partnerstwo. Szczególne podziękowania dla Zakładu Historii XX Wieku Akademii Pomorskiej, kierowanego przez prof. Wojciecha Skórę, a także dla II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza i jego wicedyrektora, Warcisława Machury. Korzystaliśmy również z podpowiedzi, życzliwości i gościnności pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Szczególne podziękowania dla pani Danuty Sroki. Sieć współpracy pozwala osiągać lepsze rezultaty, wyższy poziom merytoryczny i techniczny (organizacyjny) i jest obszarem, dzięki któremu wciąż doskonalimy nasze umiejętności.
Źródło: Fundacja Imperio