Fundacja Imperio realizuje kolejny projekt w obszarze historii w ujęciu regionalnym. Słupska ścieżka patriotyczna będzie kolejną publikacją przybliżającą historię miasta jego mieszkańcom, a także turystom odwiedzającym nasz region.
Pomysł
Słupsk jest miastem słynącym m.in. z zieleni. Od wieków dbano tu o parki, sadzono różne gatunki drzew, projektowano przestrzeń miejską z uwzględnieniem różnorodnych potrzeb, także związanych z wypoczynkiem. Zaczęło się więc od "Słupskiej ścieżki dendrologicznej". We współpracy z dr Zbigniewem Sobiszem z Akademii Pomorskiej przygotowaliśmy pierwszą publikację, która spotkała się z dobrym odbiorem lokalnej społeczności. Trafiony pomysł i udana realizacja pierwszego etapu działań może się stać początkiem ciekawej serii wydawniczej lub cyklu wydarzeń. Tak było i w tym przypadku. Obecnie pracujemy nad kolejna publikacją w formie lokalnego przewodnika. "Słupska ścieżka patriotyczna" będzie nie tylko elementem upamiętniającym wydarzenia i osoby ważne dla historii miasta. Będzie to także pomysł na ciekawą lekcję historii w terenie.
Program
Projekt jest realizowany w ramach Programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego pod nazwą Fundusz Patriotyczny - edycja "Niepodległość po polsku". Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu do rąk mieszkańców i turystów trafi publikacja przybliżająca ważne z punktu widzenia lokalnej historii wydarzenia oraz osoby, które zapisały swoje imiona na drodze do niepodległości, a także w procesie budowania państwowości w mieście o złożonej przeszłości.
Koncepcja
Co posiadamy w przestrzeni urbanistycznej miasta? Co i jak chcemy zaprezentować? No, i oczywiście do kogo adresujemy nasze działania? Na te pytania odpowiedział zespół Fundacji Imperio we współpracy z naszymi Partnerami. Biorąc pod uwagę szeroką grupę adresatów (młodzież, dorośli i seniorzy, mieszkańcy i turyści) zamierzamy nadać przewodnikowi lekką, czytelną oraz intuicyjną formę. Znajdą się w nim zdjęcia pomników, tablic i głazów upamiętniających naszą historię, również zdjęcia historyczne, przedstawiające ich wcześniejsze wersje. Ponadto krótki, rzeczowy opis przygotowany przez naukowców i badaczy historii miasta i regionu. Całość uzupełnią mapy pokazujące lokalizacje opisanych miejsc. Mamy nadzieję, że będzie to przydatna publikacja, skłaniająca do refleksji i spacerów "z historią" w tle. A przede wszystkim do wdzięczności.
Prezentacja książki odbędzie się w czerwcu. Napiszemy i zaprezentujemy!
Źródło: Fundacja Imperio