30 marca w dużej auli Collegium Polonicum odbyło się uroczyste zakończenie VIII edycji projektu „Latarnia” dla uczniów Gimnazjum nr 2 im. Marka Kotańskiego w Słubicach oraz Gimnazjum im. Karla Liebknechta we Frankfurcie na Odrą (2012-2015).
„Latarnia” to polsko-niemiecki projekt edukacyjny, w ramach którego już od 2005 r. uczniowie obu gimnazjów doskonalą swoje umiejętności językowe, a także wspólnie poznają swoją kulturę, sztukę, zwyczaje, czy lokalną historię.
Każdego roku w projekcie „Latarnia” biorą udział po 24 osoby z obu stron Odry. Poza dodatkowymi godzinami języka sąsiada uczniowie mają również wspólne lekcje plastyki, matematyki czy wiedzy o regionie, a nauczyciele spotykają się na wspólnych radach pedagogicznych.
Dzisiejszą uroczystość zainaugurowała popularna w obu krajach i zaśpiewana w obu językach „Oda do radości” Ludwika van Beethovena w wykonaniu chóru „Eurythm” i klasy 9c pod opieką Barbary Weiser-Lada, która odpowiadała również za oprawę muzyczną podczas dalszej części spotkania.
Zebranych uczniów, nauczycieli i rodziców powitali dyrektor słubickiego gimnazjum Danuta Nowak oraz kierownik gimnazjum we Frankfurcie nad Odrą Torsten Kleefeld przy tłumaczeniu Beaty Kowalczyk.
Następnie uczniowie obu szkół przedstawili pokaz slajdów „To my/ Das sind wir” ukazujący ich wspomnienia z ostatnich 3 lat nauki. Były to m.in. warsztaty wielkanocne, obóz językowy w Pobierowie, wróżby andrzejkowe, gra terenowa we Frankfurcie nad Odrą, zwiedzanie Muzeum Viadrina, spotkanie z frankfurckim historykiem Eckardem Reißem, czy rywalizacja sportowa w jednej z kręgielni.
Współpracujący ze słubickim Gimnazjum nr 2 regionalista Roland Semik wygłosił krótki referat w obu językach pt.: „Polacy i Niemcy – wspólna edukacja. Dlaczego procentuje na przyszłość?”. Przytoczył przy tym wiele przykładów z własnego doświadczenia, jak i m.in. cytat z Johanna Wolfganga Goethe, według którego „człowiek żyje tyle razy, ile zna języków”.
Na koniec polscy i niemieccy uczniowie odebrali certyfikaty udziału w projekcie, podziękowali swoim nauczycielom i wykonali krótki, ale ciekawy program taneczno-kabaretowy.
Źródło: Roland Semik