21 marca, w rocznicę masakry w Sharpeville w RPA, obchodzony był Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem. Rozpoczynał on Tydzień Solidarności z Ofiarami Rasizmu, który w tym roku po raz pierwszy zawitał do Słubic.
W tym roku przypadła okrągła 50. rocznica masakry, podczas której południowoafrykańscy policjanci zastrzelili 69 uczestników pokojowej demonstracji przeciwko przepisom przepustkowym apartheidu. Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Zgodnie z rezolucją 34/24 z 1979 r. dzień ten rozpoczyna Międzynarodowy Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Tytuł święta długi, ale cel szlachetny… Po raz pierwszy tydzień ten oficjalnie obchodzony był także w Słubicach.
W 2010 r. w wielu miastach Polski odbył się on pod hasłem „Nazizmu nigdy więcej na Allegro” W czasie jego trwania miały miejsce akcje informacyjne, działanie artystyczne, koncerty, rozdawanie ulotek i zbiórki podpisów pod apelem. To ogólnopolska kampania Stowarzyszenia Nigdy Więcej oraz grupy 3Fala przeciwko sprzedaży przez serwis aukcyjny Allegro współcześnie produkowanych neofaszystowskich i rasistowskich materiałów propagandowych.
Apel w tej sprawie poparli m.in.: Krzysztof Czyżewski (Fundacja Pogranicze), Tomasz Goehs (Kult), Paweł Huelle (pisarz), Janina Ochojska (PAH), Jerzy Owsiak (WOŚP), Renata Przemyk (piosenkarka), Wilhelm Sasnal (plastyk), Krzysztof Skiba (Big Cyc), Piotr Wieteska (grupa Buldog), a także grupy Armia, Dezerter, Farben Lehre, Hurt i Lao Che.
Pomysłodawca kampanii Dariusz Paczkowski z grupy 3Fala i Grupy Anty-Nazistowskiej: „Nie chodzi nam o usuwanie z Allegro pamiątek z okresu II wojny światowej. Te mogą mieć wartość historyczną i być dostępne dla kolekcjonerów. Kuriozalne jednak jest produkowanie i sprzedawanie pod przykrywką kolekcjonerstwa wytworów neonazistowskiej propagandy: płyt, pism, koszulek i gadżetów ze swastykami, portretami Hitlera i symbolami SS”.
Swojego poparcia dla akcji udzielił Institut fur angewandte Geschichte, czyli Instytut Historii Stosowanej przy Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W Niemczech rozpowszechnianie i używanie wspomnianych materiałów zostało dawno zakazane na mocy §§ 86, 86a StGB.
Koordynatorem akcji w Słubicach był Roland Semik. W czasie Tygodnia Solidarności można było uzyskać materiały promocyjne związane z kampanią, podpisać się pod specjalnym apelem do kierownictwa serwisu aukcyjnego Allegro, zapoznać z ulotkami „Wykopmy rasizm ze stadionów” oraz zabrać do domu naklejki „Nazizmu nigdy więcej na Allegro”. Wszystkie te materiały dostępne były zarówno w holu głównym Collegium Polonicum, na terenie domów studenckich przy ul. Piłsudskiego, jak i w holu głównym Komendy Powiatowej Policji. Akcja cieszyła się niemałym zainteresowaniem mieszkańców miasta.
Szczegółowa relacja z kampanii w Słubicach zostanie umieszczona w biuletynie Stowarzyszenia Nigdy Więcej oraz w corocznym raporcie z Europejskiego Tygodnia Walki z Rasizmem i Antysemityzmem, redagowanym przez niezależne stowarzyszenie ochrony praw człowieka UNITED for Intercultural Action z siedzibą w Amsterdamie.