Trwają prace nad uruchomieniem największej w Polsce galerii starych fotografii i pocztówek w Michałowie. Do drewnianego domu darowanego przez miasto Michałowo i obecnie remontowanego trafi około 35 – 40 tysięcy przedwojennych fotografii, map oraz innych dokumentów. Jak do tego doszło można przeczytać na YouTube. Wystarczy w okienku wyszukiwarki wpisać kwestię „odrzucona oferta”.
Galeria będzie tymczasowo zwała się Pracownią Filmu i Starej Fotografii Michałowo – Niezabudka. Pierwsze działania to wystawa o wielokulturowości miasta i gminy Michałowa oraz multimedialna projekcja poświęcona kresom. Równolegle chcemy uruchomić inne przedsięwzięcia, do których już dziś zapraszamy pasjonatów i stowarzyszenia zorientowane w obszarze szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego.
Oto kilka przykładów projektów, które chcemy realizować i nad których przygotowaniem już pracujemy.
- Warsztaty ciesielsko modelarskie. Projekt będzie realizowany w partnerstwie strategicznym z Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Podczas warsztatów, w oparciu o zbiory PFSF powstaną modele nieistniejących drewnianych cerkwi, synagog oraz kościołów (oraz domu Zamenhofa) zwłaszcza z obszaru woj. podlaskiego (trzcina, drewno, papier, tektura). Finałem projektu będzie wystawa, które towarzyszyć będzie konferencja naukowa. Warsztaty będą miały charakter cyklicznej, rokrocznej „Letniej szkoły rekonstrukcji drewnianego krajobrazu”.
- Projekt Polska – Niemcy. Dziedzictwo niemieckie na terenie województwa podlaskiego to zapomniana i słabo spenetrowany rozdział wspólnych dziejów. W Michałowie, Białymstoku, Supraślu, Choroszczy do II wojny światowej były czynne kościoły protestanckie, w których modlili się polscy Niemcy. PFSF posiada w tej materii unikalne zbiory. Odnotujmy, że odsetek społeczności niemieckiej w Michałowie był najwyższy w naszym regionie. Obecnie trwają rozmowy na temat wspólnego przedsięwzięcia z Ministerstwem Edukacji Niemiec.
- Kobieta – dziecko – chusta. PFSF dysponuje oryginalnymi przedwojennymi fotografiami pokazującymi kobiety różnych wyznań noszące dzieci w specjalnych chustach. Jak pisze Joanna Kwarta „kobieta z maleństwem ukrytym w zwojach materiału nadal wzbudza na ulicy sensację. A przecież już nasze praprababcie z powodzeniem nosiły dzieci w ten sposób”. Moda na noszenie dzieci w chustach powraca w całej Europie. Wokół tego tematu wraz z Kasią i Marcinem (chustomania.pl) zorganizujemy w Michałowie wystawę oraz międzynarodowe warsztaty.
- Polska Rosja. Historia Rosji i Polski była naznaczona wspólnym cierpieniem. W naszych krajach mieszkają katolicy i prawosławni. Obok siebie, od stuleci. Nasze kraje od wieków tworzą wschodnią część Europy z cennym dziedzictwem kulturowym. Niezwykła architektura cerkwi prawosławnych przyciąga historyków i turystów z całego świata. Bogate życie religijne i duchowe obecne w naszych krajach jest czymś niezwykłym i nieznanym dla zachodnich europejczyków. Wiele z tych wspaniałych obiektów nie przetrwało czasu wojny i bezpowrotnie zniknęło z krajobrazu państwa rosyjskiego. Zdjęcia niemieckich żołnierzy to ostatnia rejestracja ich istnienia. PFSF w swoich zasobach posiada około pół tysiąca takich fotografii wykonanych na terenie okupowanej Rosji . Chcielibyśmy pokazać je na wystawie (zwłaszcza, że w większości już nie istnieją) a towarzyszyć jej będzie konferencja naukowa.
- Dziedzictwo żydowskie. Niepodobna tę kwestię pominąć. Z uwagi na rozległość tematu należy się nad nim solidnie zastanowić. Jednym z pierwszych projektów będzie stworzenie subgalerii, która pokaże ostatnie dni polskich Żydów – unikalne zdjęcia wykonane przez żołnierzy niemieckich w latach 1939 – 1943.
- Projekt esperancki. Spore, unikalne i przedwojenne zbiory PFSF warte są znacznie większej ekspozycji.
Stowarzyszenie Szukamy Polski
Źródło: www.youtube.com/bagnowka7