Śląskie. Podsumowanie seminarium kontaktowego "Face to Face" - Twarzą w Twarz
W dniach 1-5 sierpnia 2010 odbyło się międzynarodowe seminarium kontaktowe pt. „Face to Face – Twarzą w Twarz”. Był to projekt z programu „Młodzież w Działaniu” akcja 4.3, współfinansowanym z środków Komisji Europejskiej. W projekcie wzięły udział 2-osobowe grupy, reprezentujące 14 organizacji z: Bułgarii, Estonii, Malty, Słowenii, Hiszpanii, Turcji, Włoch, Portugalii, Litwy, Łotwy, Rumunii i z Polski.
Kolejne działania opierały się o zasady edukacji nieformalnej, pracowaliśmy w formie warsztatów, prezentacji, dyskusji, przerywanych chwilami relaksu przy ciastkach, kawie i energizerach pobudzających do pracy. Nasza trenerka podczas projektu dążyła do usprawnienia współpracy pomiędzy uczestnikami i wykorzystania ich doświadczenia. Zawsze służyła radą i pomocą w problematycznych kwestiach. Po zapoznaniu się z zasadami programu pracowaliśmy w grupach nad naszymi pomysłami na wymiany. Mogliśmy również zaprezentować swoje organizacje oraz nasze zainteresowania, aktywnie poszukując i dobierając się w grupy wedle zainteresowań. Zastosowaliśmy metodę „open space”, aby sprawdzić, które tematy najbardziej zainteresowały naszych uczestników oraz jakie pomysły mają największą szansę realizacji w postaci rzeczywistych propozycji. Tak narodziło się wiele nieformalnych grup, twórczo rozwijających swoje pomysły. Każdy dzień kończyliśmy też krótkim podsumowaniem, zawierającym analizę przebiegu dotychczasowych działań. W trakcie całego spotkania poświęciliśmy wiele czasu na wzajemne zbliżenie członków tak różnych kultur i społeczności. Zorganizowaliśmy wieczór międzykulturowy, podczas którego uczestnicy mogli zaprezentować swoje regiony i kraje.
Po zakończeniu spotkania wraz z naszymi partnerami jesteśmy nastawieni na szeroką współpracę. Podczas seminarium wymieniliśmy się pomysłami, z których wiele teraz będzie przeradzało się w konkretne plany. W trakcie ich realizacji chcemy położyć nacisk na promowanie rezultatów wypracowanych na projekcie. Podsumowując, każdy z uczestników seminarium zyskał możliwość pracy w międzynarodowym gronie, pozyskał nowych partnerów do realizacji swoich pomysłów, wymienił doświadczenia, wzbogacił swój warsztat pracy. Wszyscy wykazali ogromne zaangażowanie w projekt, dając z siebie wszystko zarówno podczas intensywnych prac z trenerką, jak i podczas bardziej rozrywkowych części projektu (wieczór międzykulturowy, pożegnalne party). Jako organizatorzy projektu dostaliśmy możliwość zdobycia wielu nowych, praktycznych umiejętności, związanych z przygotowaniem i realizacją wymian. Stanowi to dla nas duże wyzwanie i dołożymy wszelkich starań by jak najlepiej z tego zadania się wywiązać. Posiadamy obecnie dużo partnerów, których wiarygodność i zaangażowanie potwierdziliśmy podczas seminarium. Razem z nimi planujemy kolejne wymiany, doceniając korzyści, jakie dało nam zrealizowane seminarium „Face to Face – Twarzą w Twarz”.
Czym jest Fundacja Europejskich Inicjatyw na Śląsku?
FEIS, Fundacja Europejskich Inicjatyw na Śląsku, jest organizacją non-profit powstałą 22 lutego 2010r. Osoby tworzące FEIS to przede wszystkim młodzi ludzie, zarówno uczniowie liceum, studenci, jak i absolwenci uczelni wyższych. Ich celem jest stworzenie możliwości rozwoju dla młodych ludzi. Swoje działania skupiają głównie na animacji kulturalnej i społecznej, oraz edukacji nieformalnej. Starają się realizować założone zadania, do których należą: promocja kultury, środowiska naturalnego i historii województwa śląskiego, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Wspierają marketing Śląska i innych regionów Polski w Unii Europejskiej (oraz za wschodnią granicą UE), aktywnie współpracują ze środowiskami polonijnymi w Europie, nastawieni są na pozyskanie partnerów zagranicznych i krajowych o podobnych celach.
Źródło: Fundacja Europejskich Inicjatyw na Śląsku