Śląskie obchodzi Europejski Rok Aktywnego Starzenia się i Solidarności Międzypokoleniowej
Pozytywna Energia Pokolenia 50+. Jak w praktyce wdrażać rozwiązania w zakresie aktywnego starzenia się i solidarności międzypokoleniowej.
„Mamy nadzieję, że emeryci z województwa śląskiego zaczną być aktywni jak ich rówieśnicy z krajów Unii Europejskiej, którzy w tym wieku zaczynają zwiedzać świat. Jest to szczególnie ważne w naszym regionie, w którym występuje w skali kraju relatywnie najwięcej młodych emerytów. To do nich kierujemy nasze działania. Staramy się ich zachęcić, aby rozwijali swoją aktywność" - powiedział podczas otwarcia konferencji Adam Matusiewicz, Marszałek Województwa Śląskiego.
Działania i kluczowe polityki rządu przedstawił Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak Kamysz. Zwrócił on szczególną uwagę na zachodzące zmiany demograficzne w Europie oraz Polsce, które wymagają również zmian w podejściu władz krajowych do tej kwestii. Przybliżył działania prowadzone na poziomie rządowym m.in. Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. Podkreślił konieczność wypracowania nowych narzędzi w tym obszarze.
Dyrektor Biura Regionalnego Województwa Śląskiego Magdalena Chawuła-Kosuri zaprezentowała kluczowe inicjatywy Unii Europejskiej. Zdaniem dyrektor niezbędne jest działanie systemowe umożliwiające i zachęcające osoby starsze do aktywnego udziału w życiu społecznym, kulturalnym oraz na rynku pracy. Tematykę rozwinął Dyrektor AGE Platform Europe Maciej Kucharczyk, mówiąc o inicjatywie Unii Europejskiej przyjaznej ludziom w każdym wieku. Zwrócił szczególną uwagę na wspólną odpowiedzialność wszystkich grup społecznych, wiekowych, organów władzy na wszystkich szczeblach oraz innych zainteresowanych podmiotów za tworzenie przyjaznych warunków na rzecz aktywnego starzenia się. „Powołanie do życia „Porozumienia Burmistrzów oraz Władz Lokalnych nt. Przemian Demograficznych" - planowane przy wsparciu Komisji Europejskiej - powinno być długofalową inicjatywą w tym zakresie po zakończeniu Europejskiego Roku 2012" - zaapelował Maciej Kucharczyk.
Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Halina Misiewicz zaprezentowała wyniki badań pn. „Seniorzy w województwie śląskim jako dawcy i biorcy wsparcia", podkreślając znaczenie diagnozy partycypacyjnej oraz konieczność podjęcia współpracy międzyinstytucjonalnej.
Jednym z głównych obszarów, który wspiera Unia Europejska w ramach działań ER2012, jest zatrudnienie. Stąd też w drugiej części konferencji mowa była o koncepcji intermentoringu, która w wypowiedziach prof. WSPS Katarzyny Popiołek oraz Prezesa Zarządu Żorskiej Izby Gospodarczej Andrzeja Zabieglińskiego stanowi skuteczne narzędzie międzypokoleniowej wymiany doświadczeń i komunikacji w środowisku pracy. Ostatnia część konferencji poświęcona została przedstawieniu dobrych praktyk z województwa śląskiego. W imieniu Parkowej Akademii Wolontariatu, która od lat realizuje działania na rzecz aktywizacji osób starszych, wystąpiła Halina Pisarek. Z kolei człowiek legenda, profesor Jan Ślężyński swoją sportową prezentacją udowodnił, że można być aktywnym nie tylko po pięćdziesiątce, ale i nawet po 80.
Konferencja została zorganizowana przez Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli.
W związku ogłoszeniem przez Parlament i Radę Unii Europejskiej roku 2012 Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli zorganizowało konferencję pt. Pozytywna Energia Pokolenia 50+. Jak w praktyce wdrażać rozwiązania w zakresie aktywnego starzenia się i solidarności międzypokoleniowej.