Śląski Inkubator Przedsiębiorczości nagrodzony w europejskim konkursie!
Śląski Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej znalazł się wśród zwycięzców europejskiego konkursu Reves Excellence Award, którego celem było wyróżnienie najlepiej działających partnerstw między administracją i ekonomią społeczną. W konkursie wystartowało blisko 50 przykładów dobrych partnerstw społeczno-publicznych. Nagrodę otrzymało pięć.
Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości Województwa Śląskiego to partnerstwo realizowane wspólnie przez organizacje i administrację publiczną z całego regionu. Wszechstronne wsparcie merytoryczne i infrastrukturalne dla podmiotów ekonomii społecznej zapewnione jest w 8 miastach na terenie województwa, a także – za pośrednictwem mobilnych inkubatorów – w siedzibie zainteresowanych organizacji.
Inkubatory Społecznej Przedsiębiorczości oferują bezpłatnie m.in. wsparcie w bieżącej działalności, usługi doradcze, lokale i zaplecze biurowe, pomoc w uruchomieniu działalności odpłatnej czy gospodarczej, wsparcie merytoryczne oraz dotacje i wsparcie pomostowe na utworzenie spółdzielni socjalnych.
Poza śląskim IPS nagrody otrzymały Zeybu Solidaire z Francji, Global Grant Exprit 3 Toscana z Włoch, REALIS Languedoc-Roussillon z Francji i Pluss Future Clean z Wielkiej Brytanii.
Do półfinału, w którym trzeba było zaprezentować swoje dokonania, zakwalifikowało się 28 partnerstw z 9 różnych państw (w tym kilka z Polski). Po wysłuchaniu prezentacji jury stwierdziło, że każde przedstawione partnerstwo jest godne uwagi, gdyż wszystkie pokazują wspaniałe możliwości znajdowania nowych rozwiązań, dopasowanych do lokalnych potrzeb. Wszystkie partnerstwa zostaną opisane w roczniku wydawanym przez Reves.
Celem konkursu Reves Excellence Award jest znalezienie i wyróżnienie najlepiej działających partnerstw między władzą publiczną a sektorem ekonomii społecznej.
Szczególne znaczenie organizatorzy przywiązują do obszarów rozwoju lokalnego (w tym rozwoju przedsiębiorczości, zatrudnienia i zakupów odpowiedzialnych społecznie), polityki społecznej (w tym m.in. walce z ubóstwem, bezdomnością i dyskryminacją), zrównoważonego rozwoju społecznego (kwestie mieszkalnictwa, lokalnego produkowania energii, gospodarki odpadami, ale również partycypacji społecznej) oraz współpracy międzynarodowej z krajami spoza Unii Europejskiej (solidarność z globalnym Południem i Fair Trade).
Organizatorem konkursu jest sieć REVES, Europejska Sieć Miast i Regionów na rzecz Ekonomii Społecznej, której misją jest promocja odpowiedzialności społecznej oraz działania na rzecz tworzenia warunków do rozwoju solidarnej i prospołecznej gospodarki.
REVES od 1996 roku pracuje na rzecz rozwoju i wzmocnienia partnerstw między sektorem ekonomii społecznej i sektorem publicznym, widząc w tym istotny sposób na podniesienie jakości życia wszystkich obywateli, walkę z dyskryminacją i wykluczeniem społecznym oraz sposób na zwięszenie społecznej odpowiedzialności wszystkich uczestników życia społeczno-gospodarczego. Philippe Chesneau, współprzewodniczący REVES, powiedział przy okazji konkursu: "Solidarność i demokracja oraz współpraca i ekonomia społeczna to wartości kluczowe do tego, aby wyjść z kryzysu. Partnerstwa między administracją i przedsiębiorcami pozwalają wcielić te wartości w życie, przełamać bariery i wesprzeć rozwój".
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl