W ciągu ostatnich lat coraz głośniejsza jest dyskusja dotyczącą wpływu spożywania mięsa na naszą planetę. Potwierdza to opublikowany raport na COP26, który jasno pokazuje, że istotnym czynnikiem napędzającym zmiany klimatyczne – poza paliwami kopalnymi, energią i transportem – jest intensywna hodowla zwierząt. Jak zmniejszyć wpływ produkcji mięsa na planetę? Można zmienić dietę.
Z danych Raportu przygotowanego na światowy szczyt klimatyczny, wynika, że za 1/3 emisji wszystkich gazów cieplarnianych odpowiada system żywnościowy człowieka zdominowany przez produkty odzwierzęce (75% emisji w rolnictwie związana jest z hodowlą zwierząt). Ponadto, emisje gazów cieplarnianych z sektora hodowlanego stanowią 14,5% całkowitej globalnej emisji spowodowanej przez człowieka.
Dla śladu węglowego rodzaj mięsa… ma znaczenie. Prym pod tym względem wiodą: baranina (39,2 kg), wołowina (27 kg), ser (13,5 kg) oraz wieprzowina (12,1 kg). Ograniczenie spożycia mięsa i nabiału to szczególne wyzwanie dla Polski - konsumujemy go dwa razy więcej niż wynosi średnia światowa.
Proveg wie, jak pomóc planecie
Na szczęście, są innowacyjne projekty, które mają pomóc przekonać konsumentów do ograniczenia spożywania mięsa. Taką organizacją jest ProVeg International. Globalna organizacja, której misją jest budowanie świadomości dotyczącej żywienia oraz zmniejszenie światowego spożycia produktów odzwierzęcych o 50% do 2040 roku. Działa już w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Polsce, Czechach i Chinach, wspierając i łącząc różne firmy w celu rozwijania innowacji opartych na roślinach i żywności hodowlanej. Ponadto współpracuje z organizacjami rządowymi i pozarządowymi w celu tworzenia zasad i praktyk sprzyjających rozwojowi roślin, a także promuje edukację publiczną na ten temat.
Dzięki partnerstwu zorganizowanemu przez Tech To The Rescue, ProVeg został połączony z firmą programistyczną Silevis, aby pracować nad przyjaznym dla użytkownika kalkulatorem, który automatycznie pokazywałby wpływ zamiany posiłków mięsnych na roślinne. Wszystko w ramach działań pro bono.
– Bardzo żywo zareagowaliśmy na możliwość współpracy pro-bono z ProVeg, ponieważ budowanie świadomości żywieniowej jest bliska naszym sercom. Jestem dumny z produktu, który wspólnie stworzyliśmy i z tego co wiemy, zespół planuje rozwijać kolejne jego wersje, które będą wykorzystywane do różnych celów. Życzymy im sukcesu we wpływaniu na ludzkie życie – mówi Michael Matejko, Founder & CEO, Silevis Software.
Kalkulator, który policzy, ile i czego jeść zamiast mięsa
Przy realizacji projektu prawdziwym wyzwaniem okazało się dostosowanie istniejących formatów danych do wymagań kalkulatora. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu obu stron i kreatywnemu podejściu do realizacji pomysłu udało się wypracować rozwiązanie, które może być w przyszłości aktualizowane i uzupełniane o kolejne cenne dane.
Kalkulator będzie wykorzystywany w różnych celach, tym bardziej, że ProVeg chce opracować różne jego wersje. Będzie ono udostępnione na stronie korporacyjnej oraz partnerom zewnętrznym. Narzędzie może przyczynić się to do budowania większej świadomości ludzi dotyczącej bezpośredniego wpływu jedzenia mięsa na nasze zdrowie, a w skali globalnej – na zmniejszenie negatywnych skutków efektu cieplarnianego.
– Byłem naprawdę pod wrażeniem szybkości współpracy Tech To The Rescue. W ciągu dosłownie kilku dni zostaliśmy połączeni z Silevis i wkrótce potem odbyliśmy z nimi pierwszą rozmowę wstępną. Od samego początku widać było, że Silevis jest naprawdę zainteresowany naszą misją i wizją. Byli również bardzo profesjonalni i zawsze czułem, że jesteśmy traktowani dokładnie tak samo, jak ich w pełni opłacani klienci – mówi Fabio Venturini, Head of Digital w ProVeg.
Tech To The Rescue (prawidłowy skrót: TTTR) - to platforma łącząca NGO i firmy technologiczne, by rozwiązywać współczesne problemy świata. Powołana do życia w 2020 roku, gromadzi firmy technologiczne zainteresowane realizacją projektów pro bono lub low bono na rzecz wpływowych organizacji pozarządowych. Tech To The Rescue wyszukuje i selekcjonuje projekty cyfrowe w obszarze społecznym i znajduje firmy zainteresowane ich realizacją. Buduje też społeczność changemakerów z firm i organizacji pozarządowych, by budować większą świadomość wzajemnych potrzeb i tworzyć grunt pod efektywne, długoterminowe partnerstwa. Obecnie w sieci znajduje się ponad 250 firm i 300 NGO z ponad 15 krajów.
Źródło: ProVeg International