Komunikacja z wykorzystaniem programów typu Skype to dzisiaj standard. Ale narzędzie to można wykorzystać również do innych celów, niekoniecznie związanych li tylko z rozmową. Jakich? Spójrzmy.
Niektóre z dodatkowych funkcjonalności Skype’a mogą być zaskoczeniem. Bo czy wiecie, że program Microsoftu oferuje chociażby możliwość zdalnego serwisu komputera? Nie jest to, co prawda, działanie na poziomie popularnego TeamViewer, ale zdecydowanie pomaga podczas tłumaczenia komuś zawiłości krzemowego świata. Wystarczy, że podczas rozmowy wideo wybierzemy z opcji „Udostępnij ekrany”. Dzięki temu rozmówca zobaczy nasz ekran, więc będzie mógł poprowadzić nas w przypadku naprawy komputera. Albo my jego - wtedy druga osoba musi udostępnić ekran.
Skype oferuje rozmowy wideo, ale możemy również wykorzystać go jako komunikator do przesyłania wiadomości wideo. Umożliwia nam to nagranie wiadomości o długości do 3 minut i wysłania jej do innego użytkownika. A ten odbierze ją, kiedy będzie miał czas i zaloguje się do Skype’a. Wygodne to i pomysłowe.
Czasami zdarza się tak, że w pośpiechu wychodzimy i zapomnimy wylogować się z programu. Jeśli zostaniemy zalogowani w domu, to raczej nic się nie stanie. Ale zostawianie dostępnego konta chociażby na komputerze w pracy może już być problematyczne. Wystarczy wtedy, że wejdziemy w okno czatu (np. na smartfonie) i wpiszemy komendę
/remotelogout. Zostaniemy automatycznie wylogowani ze wszystkich urządzeń, oprócz używanego w danym momencie.
Macie dwa konta na Skype? W takim razie to sztuczka dla Was! W folderze instalacyjnym programu znajdziemy folder „Phone”, a w nim plik „Skype.exe”. Klikając prawym przyciskiem myszy, wybieramy opcję wyślij do i robimy skrót na pulpicie. Następnie znowu klikamy PPM, tym razem na rzeczonym skrócie, wybieramy „właściwości”, potem „skrót” i na końcu pola „Element docelowy” dopisujemy (po spacji) /secondary. Zapisujemy wszystko i gotowe - teraz po kliknięciu w skrót uruchomimy oba konta jednocześnie!
Skype może posłużyć również jako narzędzie do robienia żartów. Dzięki programowi Skype Voice Charger, zmienimy swój głos poprzez dodanie do niego jednego z dostępnych efektów. Wystarczy zainstalować ów program i pozwolić mu na dostęp do Skype’a. Potem wybieramy efekt, wracamy do Skype i czekamy na reakcje rozmówców.
Przyszłość Skype’a, pomimo wielu konkurencyjnych rozwiązań, jawi się raczej w słonecznych barwach. Wciąż trwają pracę nad algorytmem umożliwiającym symultaniczne tłumaczenie rozmów, zarówno głosowych, jak i tekstowych, co znacząco ułatwi komunikację międzynarodową. Microsoft zapowiedział również uruchomienie Skype’a w przeglądarkach, a to ukłon w stronę osób korzystających często ze sprzętu, na którym z jakichś powodów nie mogą mieć zainstalowanego programu.
Źródło: Technologie.ngo.pl