Młodzi ludzie będą uczyć się, jak rozpoznać nieprawdziwe informacje w internecie za sprawą Akademii Fact-Checkingu. W ubiegłym tygodniu Stowarzyszenie Demagog przeprowadziło pierwsze zajęcia z gimnazjalistami.
Jednym z największych problemów naszych czasów nie jest brak informacji, lecz jej nadmiar. Młodzi ludzie w coraz większym stopniu narażeni są na zalewającą ich falę dezinformacji. Coraz trudniej odróżnić w internecie co jest faktem, a co opinią. W sieci pojawiają się viralowe informacje często zniekształcające rzeczywistość. W odpowiedzi na te wyzwania powstała Akademia Fact-Checkingu.
Akademia polega na prowadzeniu warsztatów w szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, które mają pomóc młodym ludziom poruszać się po oceanie napływających informacji, plotek i kłamstw. Głównym celem Akademii jest wykształcenie w młodych ludziach krytycznego podejścia do pojawiających się informacji oraz źródeł.
W ramach programu Akademii młodzież będzie mogła zdobyć niezbędną wiedzę oraz umiejętności praktyczne. W planie warsztatów znalazły się zagadnienia takie jak:
-
odróżnianie fake-newsów od prawdy
-
rozróżnianie faktów od opinii
-
selekcjonowanie oraz wybieranie wiarygodnych i rzetelnych źródeł informacji
-
wpływ nieprawdziwych informacji na nasze życie
Pierwsze zajęcia w ramach Akademii odbyły się w warszawskim gimnazjum. Młodzi ludzie stworzyli między innymi przesłania skierowane do osób narażonych na fałszywe informacje. Powstały hasła: “Sprawdzaj informacje!”, “Prawda to podstawa!” czy “Nie żyj w kłamstwie, sprawdzaj informacje”, które posłużą jako kampania informacyjna w internecie.
Źródło: Stowarzyszenie Demagog