33 – tyle razy spotkali się już członkowie Klubu Zdrowia w Skoczowie prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Tym razem za intrygującym tytułem Dlaczego kręci nam się w głowie krył się wykład lekarza medycyny Krzysztofa Wierzbickiego, po raz kolejny goszczącego w Skoczowie. Temat i osoba prelegenta w poniedziałkowy wieczór, 16 maja przyciągnęły ponad 70 osób.
Potocznie odpowiedzialnością za tę dolegliwość obarcza się część ucha wewnętrznego odpowiedzialną za zmysł słuchu i równowagi, czyli błędnik. Doktor Wierzbicki uspokoił słuchaczy, że nie wszystkie zawroty głowy oznaczają coś niepokojącego. Należy wspomnieć o nich swojemu lekarzowi, ale warto wiedzieć, że zwykle są normalną reakcją organizmu. Nie wolno jednak bagatelizować uporczywych lub częstych zawrotów głowy. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą im objawy dodatkowe: nudności, kłopoty z widzeniem, wysokie lub niskie ciśnienie czy bóle głowy, bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem. Czasem proste badanie pozwoli wykluczyć poważne zagrożenia. Jednak w swoim życiu zawodowym prelegent zetknął się już również np. z udarem mózgu u 38-letniego pacjenta.
Zrównoważony ton prelekcji w połączeniu z wiedzą wykładowcy to idealne zestawienie. Dlatego po wykładzie wiele osób chciało zamienić parę słów z prelegentem, rozwiać wątpliwości, zadać dodatkowe pytania.
Furorę zrobiła degustacja. Tym razem było wyjątkowo ekonomicznie. Iwona Deperas, promotor zdrowego żywienia, z ½ kg płatków owsianych z niewieloma dodatkami – cebulą, słonecznikiem, przyprawami – przygotowała 100 kotlecików. Entuzjazm wzbudził przygotowany do nich sos z pokrzywy.
– Teraz jest idealny moment na taką potrawę, tak dobry będzie znowu dopiero jesienią – podkreśla pani Iwona. – Większość stałych bywalców klubu już to wie… Młoda pokrzywa przed kwitnieniem zawiera w sobie ogromne bogactwo aktywnych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, mnóstwo żelaza, a także witaminy A, K, B2, C, wapń, potas, fosfor, siarkę, jod, sód. Rosnąca bez chemii, bardzo zdrowa, powinna stanowić naturalny domowy „niezbędnik” wraz z czosnkiem niedźwiedzim i mniszkiem lekarskim.
Serwis Informacyjny ChSCh