Wolontariat senioralny, działania proekologiczne, inicjatywy oddolne - wszystko to wiąże się z poświęceniem swojego wolnego czasu na rzecz dobra wspólnego lub dobra innych. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, to może wydawać się, że będzie Ci prościej znaleźć organizację lub osobę, której można pomóc. Tak okazuje się, że naprawdę to, gdzie mieszkasz jest mało istotne.
Od pewnego czasu można korzystać z rozwiązania, które nazywa się e-wolontariat. Na stronie www.e-wolontariat.pl prowadzonym przez Fundację Dobra Sieć można znaleźć informacje zarówno dla przyszłych wolontariuszy/wolontariuszek, jak i dla organizacji, które będą w przyszłości z ich wsparcia korzystać. Co istotne do podkreślenia, to fakt, że działania w zakresie e-wolontariatu nie wykluczają się z połączeniem ich z działaniami stacjonarnymi. Mówimy wówczas o wolontariacie hybrydowym. Dlatego nie trzeba się obawiać tego, że angażując się w działania w formie zdalnej jesteśmy równocześnie skazani na spędzanie wielu godzin przed telefonem lub komputerem.
Jeśli jesteś osobą, która woli tradycyjne rozwiązania, to możesz zwrócić się do lokalnego centrum wolontariatu. W Poznaniu informacji można szukać na przykład poprzez stronę wolontariat.poznan.pl, lepszyswiat.org.pl oraz wolontariat.wrk.org.pl. Oddział Koordynacji Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta Poznania prowadzi na Facebooku profil o nazwie Pozarządowy Poznań. Pojawiają się tam bieżące informacje o szkoleniach i spotkaniach dla wolontariuszy, ale też o organizacjach potrzebujących dodatkowych rąk do pracy.
Osoby pracujące w większej firmie, studiujące na uczelni albo uczące się w szkole mogą również szukać informacji w swojej instytucji macierzystej. Wolontariat pracowniczy staje się z roku na rok coraz popularniejszy. Często ma charakter akcyjny, przez co nie wymaga długotrwałych działań, a jest również niezmiernie istotny. Centrum PISOP łączy formy z organizacjami społecznymi i pomaga firmom w organizacji wolontariatu pracowniczego. Koła naukowe oferują wolontariat dla studentów bardzo dobrze dopasowany do ich możliwości, a często umożliwiają uzyskanie dodatkowych kompetencji przydatnych w przyszłej pracy zawodowej. Uczniowie są w stanie angażować się w wolontariat w zasadzie na każdym etapie edukacji. Jednak szczególnie aktywni stają się Ci uczęszczający do 8 klas. Dzięki potwierdzonej pracy wolontarystycznej w wymiarze 30 godzin uzyskują oni dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły średniej.
Ostatnio popularność zyskuje teoria 3,5%. Mówi ona o tym, że aby pojawiła się zmiana społeczne, istotne jest zaangażowanie jedynie 3,5% procent społeczeństwa. Nie każdy z nas musi być liderem, ale każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do kształtowania bliższej i dalszej okolicy. Dlatego jeśli dziś szukasz informacji o wolontariacie to wiedz, że jesteś na dobrej drodze. Razem możemy zdziałać naprawdę wiele!
Artykuł powstał w ramach projektu Poznańskie Centrum NGO i Wolontariatu. Projekt realizowany ze środków budżetowych Miasta Poznania