Matematyk i trójka konstruktorów z gdyńskiego III LO im. Marynarki Wojennej, a także chemik z warszawskiego XVIII LO im J. Zamoyskiego będą reprezentować Polskę na prestiżowym Konkursie UE dla Młodych Naukowców (EU Contest for Young Scientists). Finał EUCYS 2019 odbędzie się w stolicy Bułgarii w połowie września.
W marcu już po raz 25. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci zorganizował finały Polskiej Edycji EUCYS. Finaliści w trakcie długich indywidualnych rozmów z poszczególnymi jurorami zaprezentowali swoje uczniowskie projekty badawcze. Wyłoniona wówczas reprezentacja naszego kraju powalczy o międzynarodowe laury już za tydzień.
Jeden ze zwycięskich projektów jest trzyosobowy: Dron Stratosferyczny – projekt techniczny autorstwa uczniów III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni: Łukasza Gałeckiego z Gdyni, Mateusza Mazurkiewicza z Rumii i Jana Struzińskiego z Sopotu.
Towarzyszyć im będzie ich nieco starszy kolega, absolwent tej samej szkoły, Paweł Sawicki z Gdańska. Napisał on pracę matematyczną pod tytułem "Hexapawn wydłużony". Paweł jest od niedawna studentem Uniwersytetu Gdańskiego.
Do wyjazdu na finały międzynarodowe przygotowuje się również Antoni Lis z Warszawy, który zaprezentuje projekt "Synteza magnetycznych nośników leków przeciwnowotworowych oraz badanie ich oddziaływania z modelowymi układami błon biologicznych" Antoni ukończył wiosną XVIII LO im. J. Zamoyskiego w Warszawie.
Młodym Polakom na finałach międzynarodowych idzie bardzo dobrze – nasz kraj wspiął się na podium rankingu zdobywców nagród i pod tym względem ustępuje tylko Niemcom.
Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców organizowany jest od 31 lat przez Komisję Europejską, jako kontynuacja konkursu Philipsa, którego historia sięgała 1968 roku. Dziś jest to bardzo prestiżowa impreza dla zainteresowanej dorosłą nauką młodzieży z całego świata. Na finałach w Bułgarii spotkają się autorki i autorzy 100 projektów z różnych dziedzin – łącznie 155 młodych badaczy z 39 krajów. Finały odbędą się w dniach 13-18 września 2019. Wyniki poznamy we wtorek 17 września.
Zgłoszenia uczniowskich projektów naukowych do Polskiej Edycji EUCYS 2020 można nadsyłać do połowy grudnia do Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Stowarzyszenie naukowców, edukatorów, studentów i lekarzy działa od 1981 roku i zajmuje się przede wszystkim wsparciem najzdolniejszych uczniów z całej Polski. Udział w EUCYS oznacza każdego roku mnóstwo pracy dla wolontariuszy stowarzyszenia: recenzentów zgłoszonych prac i jurów, wśród których nie brakuje wybitnych badaczy i popularyzatorów.
Więcej na temat EUCYS: www.eucys.pl.
Źródło: Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci