Już jest! Krajowa Sieć Tematyczna do spraw Partnerstwa została powołana 25 czerwca 2010. Jej celem jest umożliwienie partnerom społeczno-ekonomicznym, w tym organizacjom pozarządowym, realnego wsparcia merytorycznego i organizacyjnego, co przełoży się na ich większą skuteczność w komitetach monitorujących oraz szybszą eliminację problemów, jakie występują we wdrażaniu funduszy europejskich.
Ale o co chodzi?
Polski system wdrażania funduszy europejskich dla postronnego obserwatora (a nawet dla niektórych osób w nim tkwiących) jest niezrozumiały: kaskada komitetów i podkomitetów, grupy robocze, zespoły tematyczne o różnym umocowaniu, kompetencjach i składzie, do tego podejmowanie decyzji przez konsensus albo w drodze głosowania, również obiegowego. W tym wszystkim członkowie ww. ciał i ciałek reprezentujący rząd, samorząd i partnerów społeczno-gospodarczych. Tak, my – reprezentanci organizacji pozarządowych też należymy do tej trzeciej kategorii. Jednak bardzo często, pomimo formalnego udziału w pracach komitetów i grup roboczych, nie mamy realnego wpływu na decyzje gremiów, których pracę w jakiś sposób firmujemy, będąc ich członkami, a nawet aktywnie uczestnicząc w działaniach, np. dyskutując, proponując zmiany, tematy ekspertyz itp. I temu właśnie ma zaradzić Krajowa Sieć Tematyczna ds. Partnerstwa (KSTP).
Jak?
Poprzez instrumenty, które oferuje Krajowa Sieć Tematyczna ds. Partnerstwa. Między innymi dzięki konferencjom krajowym organizowanym raz w roku, których celem będzie debata na temat narzędzi i efektów prowadzonego dialogu i aktualnych diagnozowanych problemów i wspólne podsumowanie tego, co udało się w tym obszarze zrobić w ciągu roku. To również regularne spotkania szkoleniowe, organizowane co około 2 miesiące w różnych województwach. Każde takie spotkanie będzie otwarte dla wszystkich partnerów społeczno-ekonomicznych ze wszystkich komitetów z całej Polski, ale również przedstawicieli administracji publicznej, zwłaszcza z danego regionu. Pierwsze tego typu spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej w województwie łódzkim. W ramach Sieci promowane będą dobre przykłady stosowania zasady partnerstwa, tzw. konkurs promujący ideę partnerstwa w komitetach monitorujących. Komitety będą zgłaszane przez partnerów społeczno-ekonomicznych w nich zasiadających. Rozstrzygnięcie konkursu każdorazowo będzie się odbywać podczas dorocznej konferencji. Pierwsza edycja konkursu zostanie ogłoszona podczas tegorocznej konferencji krajowej. Bieżący kontakt między członkami Sieci zostanie zapewniony dzięki szerokiemu wachlarzowi działań informacyjnych: planowane są cykliczne biuletyny informacyjne, forum dyskusyjne z dostępem do prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Bazy Wiedzy, publikacje drukowane (zwłaszcza dotyczące tematyki poruszanej na spotkaniach regionalnych).
Od kiedy?
Od zaraz! Jak Już ruszyły prace nad operacjonalizacją Sieci w postaci pierwszej konferencji krajowej i spotkania wojewódzkiego. Został uruchomiony własny adres e-mail KSTP oraz podjęte starania o udział znamienitych gości obydwu wydarzeniach.
Co teraz?
Pozostaje wykorzystać możliwości, jakie stworzyło powołanie Krajowej Sieci Tematycznej ds. Partnerstwa. Zapraszamy do udziału w pierwszej krajowej konferencji oraz pierwszym spotkaniu regionalnym. Od sukcesu tych dwóch wydarzeń będzie zależał los KSTP, a tym samym wzrost znaczenia członków komitetów monitorujących programy operacyjne 2007-2013, reprezentujących m.in. organizacje pozarządowe.
Jak do tego doszło?
Dzięki zorganizowanemu przez GRSO we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego w maju 2009 r. spotkania szkoleniowo-konferencyjnego, w którym udział wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz ośrodków naukowych z całej Polski, doszło do utworzenia Krajowej Sieci Tematycznej ds. Partnerstwa. Deklarując chęć współpracy na rzecz zwiększania partnerstwa w realizowaniu polityk publicznych, autorzy rekomendacji uznali, że dotychczasowe doświadczenia pokazują, iż partnerstwo pomiędzy administracją a instytucjami społeczeństwa obywatelskiego funkcjonuje i jest skuteczne, o ile prowadzone jest na zasadach szerokich konsultacji, poszanowania autonomii i włączania w system podejmowania decyzji. Założeniem KSTP od samego początku było więc, aby stała się narzędziem stałej poziomej wymiany informacji i doświadczeń oraz promowania dobrych praktyk i innych działań, których celem jest wzmocnienie roli partnerów społeczno-ekonomicznych w programowaniu, wdrażaniu i ocenie realizacji polityk publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem funduszy europejskich na wszystkich szczeblach wdrażania.
Kontakt
Źródło: OFOP