W Poznaniu, 2 grudnia 2014 roku w kompleksie szkoleniowo-konferencyjnym Fundacji BARKA w Poznaniu zebrało się blisko 60 przedstawicieli Wielkopolskich Warsztatów Terapii Zajęciowej, organizacji pozarządowych, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz reprezentantów administracji samorządowej i rządowej.
Wielkopolskie Forum Warsztatów Terapii Zajęciowej
Forum organizowane było wspólnie przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej oraz Wielkopolską Radę Koordynacyjną Związek Organizacji Pozarządowych, która od ponad pół roku animuje proces powstawania Forum i godnej reprezentacji Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wielkopolsce. Do 2 grudnia odbyło się 15 spotkań subregionalnych (przyp. subregiony: kaliski, pilski, leszczyński, koniński i poznański – po 3 w każdym), podczas których WTZ diagnozowały swoją sytuację, badały potrzeby, identyfikowane były przez uczestników spotkań problemy, z którymi borykają się wielkopolskie WTZ a także miała miejsce intensywna praca nad wypracowaniem rozwiązań – propozycji i rekomendacji inicjujących zmianę i postęp w funkcjonowaniu WTZ. Wszystkim uczestnikom spotkań zależało, aby sprecyzować i określić warunki najbardziej korzystne do dynamicznego rozwoju wielkopolskich Warsztatów Terapii Zajęciowej.
W pierwszej części spotkania Warsztaty podsumowały dotychczasowe 15 spotkań subregionalnych oraz miały zaszczyt wyłonić spośród 10-osobowego Prezydium Forum, trzech przedstawicieli, którzy na co dzień będą dbali o godne reprezentowanie wielkopolskich WTZ a także skuteczny przepływ informacji między Warsztatami. W drodze porozumienia między Warsztatami przedstawicielami Wielkopolskiego Forum WTZ wybrani zostali: Pani Katarzyna Matuszczak (WTZ Trzcianka) – Sekretarz , Pani Małgorzata Staszewska (WTZ Chodzież) – W-ce Przewodnicząca , Pani Anna Kobielak (WTZ Jarocin) – W-ce Przewodnicząca oraz Pan Gerard Misiaczyk (WTZ Piaski) – Przewodniczący Wielkopolskiego Forum WTZ.
W dalszej części spotkania delegaci ROPS przedstawili wizję wsparcia Forum w nadchodzącym roku, nie uchylając się od zaangażowania w dalsze rozwijanie Forum. Doceniając trud i prace zrealizowaną przez wielkopolskie WTZ, na spotkanie przyjechali również: Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Pan Krzysztof Kosiński, Dyrektor wielkopolskiego oddziału PFRON Pan Grzegorz Naranowicz oraz Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Pani Aleksandra Kowalska. Zebrani mieli okazję do wysłuchania wystąpień gości na temat miejsca Warsztatu Terapii Zajęciowej w systemie rehabilitacji. Interesującą okazała się również część dot. możliwości jakie zyskują pracodawcy zatrudniając osoby z niepełnosprawnościami. Spotkanie było również okazją do dyskusji, która momentami była bardzo burzliwa z uwagi na charakter i powagę problemów, które nękają wielkopolskie WTZ i cały system rehabilitacji społecznej i zawodowej uczestników WTZ. Często podkreślano, że jest on niedrożny, że nie spełnia swojej roli.
Na koniec Warsztaty wraz z Dyrektor ROPS Panią Aleksandrą Kowalską oraz Prezes Zarządu WRK ZOP Panią Justyną Ochędzan podpisały pakt, w którym wszyscy zobowiązali się do partnerskiej współpracy i działania w celu rozwijania wielkopolskich WTZ i poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami w Wielkopolsce. Uroczyście podpisany pakt został przekazany na ręce Dyrektora PFRON oraz Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Pełni nadziei na lepsze jutro dla WTZ uczestnicy spotkania w ostatnich słowach wypowiedzianych na sali skandowali swoje zaangażowanie i konieczność pracy nad wypracowanymi wcześniej postulatami.
Jako zaangażowani w proces tworzenia Forum życzymy powodzenia w dalszej pracy i również deklarujemy wsparcie w działaniu.