(PAP) Dziennikarze niechętnie zajmują się kandydatami niezależnymi – wynika z raportu Fundacji Batorego. Nawet w lokalnych serwisach informacyjnych rządzą materiały poświęcone komitetom partyjnym.
Fundacja Batorego zbadała jak często i w jaki sposób pokazywano kandydatów poszczególnych komitetów wyborczych w pierwszym tygodniu listopada w serwisach informacyjnych TVP.
Okazuje się, że materiały, w których występowali kandydaci PO ukazywały się najczęściej w woj. dolnośląskim, lubuskim, pomorskim, zachodniopomorskim, łódzkim i podlaskim. Komitet Wyborczy PiS najdłużej pokazywano w woj. opolskim, podkarpackim i lubelskim oraz w głównych wydaniach „Wiadomości” i „Panoramy”.
KW SLD najdłużej gościł na wizji w województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, mazowieckim i świętokrzyskim. KW PSL najdłużej pokazywano w województwie małopolskim.
Tylko w kilku lokalnych serwisach informacyjnych na drugim lub na trzecim miejscu pod względem długości czasu prezentacji pojawiały się komitety niepartyjne.
Jeśli chodzi o sposób prezentacji poszczególnych przez ośrodki regionalne TVP, to komitety wyborcze w większości prezentowane były w sposób neutralny. Dotyczy to szczególnie programów informacyjnych rzeszowskiego oddziału (100% prezentacji neutralnych) i szczecińskiego (87%). Wyjątkiem jest Kraków, gdzie połowa wystąpień miała charakter pozytywny, a połowa neutralny.
Inaczej było w programach ogólnopolskich, gdzie dużo większy udział miały materiały negatywne: w „Wiadomościach” stanowiły ponad 49% materiałów o kampanii wyborczej, w „Panoramie” - 32%.
Zdaniem autorów raportu, stało się tak przede wszystkim za sprawą afery wokół posłanek PiS Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak, która przysporzyła KW PiS licznych negatywnych materiałów. W efekcie wystąpienia negatywne dla KW PiS stanowią 84% prezentacji tego komitetu w „Wiadomościach” i 66% w „Panoramie”.
Materiały pozytywne w „Wiadomościach” to przede wszystkim materiały poświęcone KW SLD (51% wystąpień), przy 23% poświęconych KW PORP i tylko 4,7% KW PiS. Również w „Panoramie” najczęściej pozytywnie prezentowany był KW SLD (46% pozytywnych prezentacji wszystkich komitetów i 64% czasu poświęconych temu komitetowi).
Analiza Fundacji Batorego objęła główne wydania 17 serwisów lokalnych ośrodków TVP z 16 województw oraz główne wydania „Wiadomości” TVP1 (godz. 19.30) i „Panoramy” TVP2 (godz. 18). Raport „Monitoring programów informacyjnych TVP” dotyczy okresu od 1 listopada do 7 listopada 2010 roku.