Siła do budowania solidarności - uroczysta kolacja Nagrody Lecha Wałęsy
W środę (29 września) wieczorem w Zielonej Bramie w Gdańsku odbyła się uroczysta kolacja na cześć tegorocznej Laureatki Nagrody Lecha Wałęsy, Janiny Ochojskiej.
Podczas uroczystości Lech Wałęsa wygłosił przemówienie, w którym wyraził podziw dla działalności Laureatki. „Podziwiam Panią, bo nie wiem, czy byłbym na tyle wytrwały, by iść w tym kierunku, w którym Pani. Cieszę się tym bardziej, że mogłem wyróżnić Panią i Pani działania” – powiedział Lech Wałęsa. „Oprócz serca, trzeba mieć siłę” – dodał.
„Chciałabym, żeby Pan wiedział, że w naszych sercach obudził Pan tę siłę, którą budujemy solidarność. Dla najbiedniejszych tego świata zrobił Pan bardzo wiele, ponieważ dał mi Pan tę siłę, abym mogła pomagać innym. Jeśli mówi Pan, że nie miałby sił, by iść w tym kierunku, to jestem dumna, że chociaż w tej części mogłam Pana zastąpić.”
Następnie Janina Ochojska stwierdziła: „Ta Nagroda jest okazją, by wielu z tu obecnych mogło zastanowić się, co mogą zrobić dla najbiedniejszych tego świata. Jestem szczęśliwa, że moje życie potoczyło się tak, że z astronoma stałam się pracownikiem humanitarnym i mam szansę uczestniczyć w życiu ludzi, którzy otrzymują najważniejsze w życiu rzeczy, takie jak studnia z czystą wodą.”
Po tych słowach Janina Ochojska wręczyła Lechowi Wałęsie tabliczkę z nazwą studni jego imienia, która znajduje się w Sudanie. Studnia ta została wybudowana dzięki finansowemu wsparciu Polaków, a na tabliczce znajdują się jej współrzędne.
„Mam nadzieję, że to będzie studnia bez dna” powiedział Lech Wałęsa. „Tak jak idea solidarności” – dodała Janina Ochojska. Lech Wałęsa oraz Janina Ochojska wystąpią jutro w sesji inauguracyjnej konferencji „Europa i świat 30 lat po zwycięstwie polskiej Solidarności”. Konferencja w ramach programu „Solidarność dla przyszłości” rozpocznie się o 9.30 w Filharmonii Bałtyckiej. Goście - intelektualiści oraz przedstawiciele świata kultury i polityki – podejmą refleksję nad sposobem postrzegania drogi do wolności polskiej Solidarności. Dyskutować będą o miejscu i roli idei solidarnościowych w dzisiejszej rzeczywistości, o teraźniejszym znaczeniu słowa „solidarność” oraz przesłaniu, które może nieść w nowym, wciąż zmieniającym się świecie. Wezmą w niej udział między innymi b. Premier RP Tadeusz Mazowiecki, prof. Francis Fukuyama, b. prezydent Rumunii Emil Constantinescu, b. prezydent Bułgarii Żeliu Żelew oraz b. Przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz.
Źródło: Instytut Lecha Wałęsy