Organizacje pozarządowe, każdego dnia blisko ludzi i blisko ich problemów. Od lat mogą realizować swoje statutowe działania między innymi dzięki programom realizowanym przez Narodowy Instytut Wolności, czyli Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Narodowy Instytut Wolności to pierwsza w historii naszego kraju agencja wykonawcza, odpowiedzialna za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Na co dzień wspiera organizacje pozarządowe i wdraża działania, które są dostosowane do potrzeb ludzi danego województwa. Do najbardziej rozpoznawalnych programów, których realizatorem jest NIW należą m.in.: Rządowy Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO, czy Korpus Solidarnościowy.
Za pośrednictwem Fundacji im. Stefana Artwińskiego w Kielcach, z możliwości programów korzystają zarówno fundacje, stowarzyszenia, jak i grupy nieformalne z terenu województwa świętokrzyskiego. Trudno wyobrazić sobie sytuację, że instrumenty wsparcia, które cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego nagle znikają, kończąc tym samym dynamiczny etap rozwoju III sektora w naszym regionie.
Jeżeli mówimy o rozwoju województwa świętokrzyskiego, obok inwestycji w infrastrukturę, gospodarkę, ochronę środowiska, cyfryzację i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, znaleźć musi się również rozwój organizacji pozarządowych, które licznie funkcjonują na terenie ziemi świętokrzyskiej. Mieszkańcy doskonale znają już Świętokrzyski Fundusz Lokalny, którego celem jest wspieranie inicjatyw społecznych oraz projektów ukierunkowanych na rozwój województwa świętokrzyskiego. Fundusz powstał jako odpowiedź na potrzeby lokalnych społeczności i organizacji działających w regionie, które często napotykały trudności w uzyskaniu wsparcia finansowego na swoje projekty. Realizacja Programu jest ściśle związana ze zwiększeniem ilości inicjatyw oddolnych oraz wzrostem liczby obywateli angażujących się w działania organizacji pozarządowych.
Na przestrzeni lat 2020-2023 do Programu Świętokrzyski Fundusz Lokalny złożono 1126 wniosków na łączną kwotę 5 851 762 tys. zł. Dofinansowanie udało się pozyskać 375 organizacjom, a wartość dofinansowania wyniosła 1 813 654 zł.
Działalność Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego ma bezpośredni wpływ na rozwój województwa świętokrzyskiego. Poprzez wspieranie inicjatyw społecznych, edukacyjnych i kulturalnych, fundusz przyczynia się do zwiększenia aktywności mieszkańców, poprawy dostępu do edukacji oraz rozwijania lokalnej tożsamości kulturowej. Inicjatywa spełnia istotną rolę we wspieraniu rozwoju społeczności oraz regionu.
Programy Narodowego Instytutu Wolności, to od praktycznej strony również Centrum Artwińskiego, miejsca, w którym wszystkie NGOsy znajdą pomoc m.in. w organizacji wydarzeń czy rozliczaniu projektów. Pracownik fundacji udzielał porad organizacjom, które przeważnie dotyczyły sposobów promocji wydarzeń, tworzenia wniosków dotacyjnych oraz bieżących spraw funkcjonowania NGO. Zasadniczo były to porady telefoniczne, poprzez portale społecznościowe oraz bezpośrednie spotkania. W ramach działalności Centrum organizowano również szkolenia dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego regionu.
Istotnym elementem projektu była organizacja lokalnych kongresów NGO podczas, których uczestnicy poznali przykłady dobrych praktyk przedsiębiorczości społecznej i mieli okazję do wymiany doświadczeń związanych z działalnością w NGO.
O skuteczności programów wdrażanych przez NIW doskonale wiedzą świętokrzyscy seniorzy, którzy licznie uczestniczyli w projekcie realizowanym przez Fundację im. Stefana Artwińskiego pn. „Świętokrzyski Senior”. Jego głównym celem jest aktywizacja osób po 50. roku życia, działających w Klubach Seniora, KGW i innych organizacjach pozarządowych oraz wsparcie nieformalnych grup seniorów, które chcą się aktywizować społecznie. Systematycznie wzrastająca liczba osób starszych w naszym społeczeństwie rodzi nowe problemy i wyzwania dla organizacji pozarządowych działających w obszarze wsparcia osób starszych, samorządów oraz instytucji rządowych. W ramach działania, od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zorganizowanych zostało łącznie 9 wyjazdów oraz 1 spotkanie dla seniorów z terenu województwa świętokrzyskiego, w których wzięło udział 498 osób. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić m.in. Sejm, Warszawską Starówkę, Sandomierz i Częstochowę. Wskazany projekt przede wszystkim stanowi okazję do integracji i zacieśniania więzi przez jego beneficjentów, o czym świadczy szerokie zainteresowanie działaniami realizowanymi w ramach Świętokrzyskiego Seniora.
Na podstawie działań realizowanych w ostatnich latach, bez problemu dostrzec można udział Narodowego Instytutu Wolności w rozwoju organizacji pozarządowych w całej Polsce. Ukierunkowanie działań, minimalizacja procedur oraz celność realizowanych programów to elementy, które doceniają we współpracy z Narodowym Instytutem organizacje pozarządowe.
Źródło: Fundacja Imienia Stefana Artwińskiego