“Siemens, nie igraj z ogniem w Australii!” – aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji protestowali pod siedzibą Siemensa w Warszawie
4 lutego 2020 r. aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji pojawili się pod siedzibą Siemensa w Warszawie, aby zaprotestować przeciwko zaangażowaniu koncernu w budowę największej na świecie kopalni węgla w australijskim Carmichael. Kampania Akcji Demokracji “Siemens, nie igraj z ogniem” to część szeroko zakrojonych, międzynarodowych działań skierowanej do koncernu.
W tym samym dniu pod główną siedzibą w Monachium protestowały tysiące aktywistek i aktywistów klimatycznych, w tym Greta Thunberg.
– Jesteśmy tutaj, aby pokazać, że nie zgadzamy się na zaangażowanie Siemensa w budowę największej na świecie kopalni węgla – mówił Gaweł Andrzejewski z zespołu Akcji Demokracji podczas protestu. – Całość funkcjonowania kopalni będzie oznaczać dodatkowe 705 milionów ton emisji CO2 rocznie w atmosferze. To dwa razy więcej niż roczne emisje Polski, lub dokładnie tyle, ile wyemitowała Elektrownia Bełchatów przez 22 lata działalności. W sytuacji, gdy powinniśmy ograniczać emisje, jest to ogromne zagrożenie dla klimatu i naszej przyszłości.
Podczas pikiety kilkadziesiąt osób wznosiło hasła tj. „Siemens stop, rzuć Adani!” oraz “Najpierw klimat, potem zyski”.
Przedstawiciele Akcji Demokracji zostali zaproszeni do siedziby firmy, gdzie przekazali ponad 5,5 tys. podpisów, które zostały zebrane w Polsce, jako część międzynarodowej akcji, w której łącznie zebraliśmy 330 tysięcy podpisów pod apelem do Siemensa.
– Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy zaproszeni na rozmowę przez przedstawicieli Siemensa – powiedziała Natalia Kowalik z zespołu Akcji Demokracji. – Przekazaliśmy im nie tylko tysiące podpisów, ale mieliśmy również możliwość bezpośredniego przekazania wyraźnego żądania aktywistek i aktywistów: Siemens, nie angażuj się w budowę kopalni węgla!
Przedstawiciele Siemensa przyjęli apel wraz z podpisami oraz zadeklarowali przekazanie ich do osób decyzyjnych w sprawie w siedzibie głównej koncernu w Niemczech.
Źródło: Akcja Demokracja