Upały, gwałtowne zjawiska pogodowe, inflacja, wojna. I… wakacje. Jednak nie od zielonej partycypacji. W lipcu 2022 trwają ważne konsultacje publiczne Komisji Europejskiej. Zrównoważony System Żywnościowy, czyli szansa na Sustainable Food System Law oraz Program Mleko w Szkole, czyli decyzja o 90 milionach euro rocznie przeznaczanych ze środków publicznych na edukację i zakup mleka i przetworów mlecznych dla osób uczących się w szkołach.
Sustainable Food System Law - dlaczego potrzebujemy prawa i regulacji w systemie żywności
Wpływ produkcji żywności i systemu żywności na:
a) zwierzęta tzw. hodowlane i ich prawa a raczej ich brak;
b) klimat, środowisko naturalne, zasoby wody, glebę, bioróżnorodność, zanieczyszczenie powietrza;
c) zdrowie publiczne;
d) zdrowie i jakość życia osób mieszkających na obszarach, gdzie funkcjonuje produkcja zwierzęca;
e) prawa pracowników i pracowniczek ferm zwierzęcych;
f) rozwój obszarów wiejskich;
nadal nie jest wystarczająco, a często wcale pokazywany w debacie publicznej.
Pomimo wielu raportów, badań, alarmów środowiska naukowego w mediach temat produkcji mięsa, jaj, nabiału pojawia się w kontekście odpowiedzialności nas: konsumentów i konsumentek. Jedz bardziej zielono, jedz mniej mięsa, kupuj odpowiedzialnie.
Jednak przy reklamach mięsa, nabiału, jaj rzadko nie widzimy napisu: do produkcji paszy Ty jako obywatel, obywatelka dołożyłaś ze swoich podatków X środków, do promocji i kampanii reklamowej tyle euro ze środków publicznych, badania i rozwój to tyle wsparcia publicznego, środki na promocję i edukację w zakresie picia mleka to dokładnie tyle. Jednocześnie decydenci i decydentki w samorządach, rządzie często pomijają kwestie wpływu produkcji żywności na klimat, planetę, ludzi i zwierzęta. Same zapisy, strategie i plany bez konkretnych działań są nieskuteczne. Jak w wielu innych przypadkach przeniesienie odpowiedzialności na osobę kupującą jest wygodne: dla przemysłu (w końcu zielone opakowania, certyfikaty, informacje o naturalności, zielonej trawie, szczęśliwych zwierzętach, możliwość pokazywania reklam, które nie pokazują prawdy o hodowli zwierząt umożliwiają prowadzenia business as usual), i dla decydentów i polityczek - przyznanie po latach, że talerz nie jest sprawą prywatną jest niewygodne i nieopłacalne politycznie. Nawet część ruchów klimatycznych unika tematu systemu żywności. Milczenie i unikanie nie zmienią faktu, że jak powiedział Dr. Peter Carter (ekspert i recenzent raportu IPCC), w obecnej sytuacji zmian klimatu musimy przejść na dietę roślinną (wegańską).
Transformacja do etycznego, sprawiedliwego, roślinnego systemu nie jest jednak łatwa. Ogromne środki publiczne, legislacja, która faworyzuje żywność zwierzęcą, odszkodowania, technologie, edukacja - te wszystkie elementy już dzisiaj, a nawet wczoraj powinny uwzględniać konieczność zmiany. Zmiany systemowej. Ponieważ jednak nasz talerz wydaje się prywatny, ale biorąc pod uwagę jak wiele dopłacamy, i jak wysokie koszty związane z negatywnym wpływem produkcji zwierzęcej ponosimy jako obywatele i obywatelki to nasze talerze to po prostu wypadkowa subsydiów, dotacji, reklam (często finansowanych ze środków UE), braku edukacji i milczenia strony decydenckiej.
Dlatego inicjatywa Sustainable Food System Law czyli Ram dla Zrównoważonego Unijnego Systemu Żywnościowego to szansa na zmianę. Regulacje, konkretne zapisy, które odciążą stronę konsumencką i wskażą odpowiedzialność polityczną, systemową i przemysłu to pierwszy krok do naprawy systemu, który bankrutuje.
Do 28 lipca, w sezonie upałów, burz i ulew, turbulencji społecznych, gospodarczych i geopolitycznych warto za pomocą formularza KE powiedzieć Unii - czas na zrównoważony system produkcji żywności, obecny nie spełnia swojej roli: zdrowotnej, klimatycznej, planetarnej, etycznej.
"Mleko w Szkole"? Dlaczego nie roślinne zamienniki nabiału?
90 milionów euro rocznie. Dużo? To Program Mleko w Szkole. Mleko zwierzęce. Mleko, które ma być produkowane w Sadkowie, gdzie mieszkańcy i mieszkanki walczą o zatrzymanie inwestycji: fermy krów tzw. mlecznych. Mleko, którego "produkcja" to szklanka pełna białych kłamstw: zanieczyszczenia środowiska, zużycia wody, cierpienia zwierząt, które stały się maszynami pełnymi hormonów, leków i check listy wydajności. Dlaczego Komisja Europejska nadal nie chce przeznaczyć środków na mleko roślinne? Od lat KE prowadzi politykę wyłączania, cenzurowania roślinnych zamienników żywności zwierzęcej, a w niektórych państwach np.Włoszech VAT w przypadku mleka roślinnego to 22% a w przypadku mleka zwierzęcego 4 %…. Być może dlatego tak wiele osób twierdzi, że weganizm jest drogi. Roślinne zamienniki produktów zwierzęcych są droższe bo nie dokładamy do nich z własnej kieszeni miliardów euro.
Dlatego w ramach konsultacji warto napisać Komisarzom i Komisarkom, że jeśli Program ma działać to powinien zapewniać równe szanse roślinnym zamiennikom nabiału. Sam fakt, że płacimy za katastrofę etyczną, klimatyczną i zdrowotną w kartoniku mleka krowiego to dowód na to, że ambicje Europejskiego Zielonego Ładu zupełnie nie przystają do realnych działań Unii.
Jak wypełniać konsultacje?
Konsultacje są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Wystarczy wejść na wskazane strony konsultacji Komisji Europejskiej , zalogować się i wypełnić formularz. Czasami to wiele pytań dlatego Future Food 4 Climate przygotowała ściągi do wypełnienia, które można otrzymać pisząc do kontakt@greenrev.org
Deadliny - 21 lipca Zrównoważony System Żywności i 28 lipca 2022 - Program Mleko w Szkole.
Źródło: Green REV Institute