Seniorzy też mają prawo do najefektywniejszego leczenia
Jesień życia większości z nas kojarzy się z chorobami, stąd schorzenia wieku senioralnego nie budzą takiego zainteresowania społecznego, jak te występujące u osób młodszych. Należy jednak pamiętać, że osoby starsze mają takie same prawo do możliwie najlepszego i najefektywniejszego leczenia, jak osoby w każdym innym wieku.
- Zgodnie z danymi Urzędu Statystycznego w województwie mazowieckiem z roku na rok przybywa osób powyżej 65 r.ż. Udział osób 65+ w ogólnej liczbie ludności od 2019 do 2040 roku wzrośnie z 18,1% do 25%[1]
- Wraz ze starzejącym się społeczeństwem coraz powszechniejszym problemem będą również schorzenia wieku senioralnego, tj. przewlekła białaczka limfocytowa (PBL)
- Przewlekła białaczka limfocytowa jest najczęstszym rodzajem białaczki wśród dorosłych, odpowiada za 25-30% wszystkich zachorowań[2]
- Eksperci i organizacje pacjentów apelują o jak najwcześniejsze wykorzystanie na ścieżce terapeutycznej najnowszych i najskuteczniejszych opcji w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową
- Nowoczesne terapie celowane są wolne od chemioterapii i ograniczone w czasie do jednego roku, co ogranicza działania niepożądane oraz pozwala na powrót do życia wolnego od leczenia
Przewlekła białaczka limfocytowa jest chorobą osób starszych. Mediana wieku pacjentów w Polsce wynosi obecnie 70 lat.[3] Jesień życia większości z nas kojarzy się z chorobami, stąd schorzenia wieku senioralnego nie budzą takiego zainteresowania społecznego, jak te występujące u osób młodszych. Należy jednak pamiętać o dwóch bardzo ważnych kwestiach. Osoby starsze mają takie same prawo do możliwie najlepszego i najefektywniejszego leczenia, jak osoby w każdym innym wieku.
Po drugie, seniorów z roku na rok przybywa. Wydaje się, że trendu starzejącego się społeczeństwa nie jesteśmy już w stanie zahamować. Statystyki Urzędu Statystycznego w Warszawie dla województwa mazowieckiego dokładnie to obrazują. Porównując liczbę mieszkańców powyżej 65 r.ż. w województwie mazowieckim w roku 2000 i 2019 widzimy znaczącą różnicę. W latach 2000–2019 liczba osób w wieku 65 lat i więcej w województwie mazowieckim zwiększyła się z 710,0 tys. do 983,7 co jest wzrostem aż o 38,5%[4].
„Choroby wieku senioralnego, do których należy między innymi przewlekła białaczka limfocytowa, będą coraz częstsze ze względu na fakt powiększającej się grupy seniorów w naszym społeczeństwie. Leczenie ich musi być nakierowane nie tylko na przedłużenie życia chorego, ale także na jego powrót do normalnego funkcjonowania. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu osoba po 65. r.ż wycofywała się z życia zawodowego, społecznego. Teraz często są to osoby pełne pasji, energii, które mogą jeszcze wiele zrobić na różnych polach. Musimy dać im możliwość korzystania z najnowszych osiągnięć medycznych, aby podnieść jakość ich życia” – mówi Aleksandra Rudnicka, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Sytuacja chorych na PBL – oczekiwania vs. rzeczywistość
Przewlekła białaczka limfocytowa jest najczęstszym rodzajem białaczki wśród dorosłych, odpowiada za 25-30% wszystkich zachorowań[5]. Dotyka najczęściej seniorów po 75. roku życia, u których współistnieją już choroby serca, neurologiczne, układu oddechowego i wiele innych. W tym momencie PBL jest chorobą nieuleczalną, ale ogromny postęp w leczeniu sprawił, że pacjenci mogą mieć szansę na przedłużenie życia w dobrej kondycji.
„Ostatnie lata to przełom w terapiach hematoonkologicznych. Terapie celowane, zaprogramowane na przywrócenie naturalnego procesu śmierci komórki nowotworowej, są dużo lepiej tolerowane przez pacjentów, gdyż są wolne od działań ubocznych chemioterapii, a przede wszystkim dużo skuteczniejsze. Terapia celowana jest jedyną szansą na skuteczne wydłużenie czasu przeżycia dla pacjentów z niekorzystnymi mutacjami genetycznymi komórek białaczkowych, które czynią je opornymi na immunochemioterapię. Stosowanie leków celowanych jest dla pacjenta dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze, są to najczęściej leki doustne, ponadto stosowanie niektórych terapii jest ograniczone w czasie, pacjent po 12 miesiącach jest wolny od konieczności kontynuacji leczenia, w tym od związanych z leczeniem działań niepożądanych, a badania potwierdziły, że po dwóch latach od zakończenia takiej terapii w I linii prawie 90% chorych nie wymagało dalszego leczenia. Niestety taki schemat terapeutyczny jest poza zasięgiem polskiego pacjenta. W tym momencie wszyscy pacjenci, u których rozpoznano PBL poddawani są w pierwszej kolejności immunochemioterapii, która jest mniej skuteczna i obciążona większym ryzykiem powikłań, zwłaszcza dla pacjentów ze współistniejącymi chorobami serca, układu oddechowego czy neurologicznymi. Co więcej, po dwóch latach od zakończenia leczenia immunochemioterapią u prawie 40% pacjentów następuje progresja choroby” – mówi dr. n med. Katarzyna Budziszewska, kierownik Oddziału Diagnostyki Hematologicznej Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii
Europejskie zalecenia
O potrzebie wykorzystanie terapii celowanych u pacjentów chorujących na przewlekłą białaczkę limfocytową już w pierwszej linii leczenia mówią również najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO), które każdego roku publikuje zalecenia będące wskazówką jak najlepiej i najskuteczniej leczyć chorych onkologicznie.
„Badania pokazują, że terapie celowane są bezpieczniejszą opcją dla chorych niż stosowana obecnie immunochemioterapia. Nie obniżają odporności tak jak immunochemioterapia działająca ogólnoustrojowo, zmniejszają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a przede wszystkim znacząco wydłużają pacjentowi czas do nawrotu choroby” – dodaje ekspert.
„Leki powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Jeśli medycyna dysponuje już możliwościami pozwalającymi podnieść skuteczność terapii, nie tylko wydłużyć czas do progresji ale i podnieść jakość życia chorego, to musimy z tego korzystać” – dodaje Aleksandra Rudnicka, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych to wspólny głos ponad 100 tysięcy pacjentów onkologicznych w Polsce zrzeszonych w 44 organizacjach z terenu całego kraju. Wspólnie działamy na rzecz poprawy sytuacji wszystkich chorych onkologicznie, dzieci, jakości i długości życia chorych z chorobami nowotworowymi w Polsce, dzięki wdrożeniu najwyższych standardów profilaktyki, diagnostyki, terapii i rehabilitacji onkologicznej.
Głównymi celami Koalicji są:
- wszechstronne wspieranie i współpraca z organizacjami pacjentów onkologicznych,
- kreowanie wspólnej polityki zdrowotnej,
- reprezentacja organizacji członkowskich w kontaktach z instytucjami publicznymi,
- wymiana doświadczeń i przykładów dobrych praktyk w celu wzmocnienia organizacji pacjentów onkologicznych na poziomie krajowym i europejskim.
[1] Procesy demograficzne w województwie 21.09.2020 r. mazowieckim w latach 2000–2019 oraz w perspektywie do 2040 r., Urząd Statystyczny w Warszawie, str. 15, https://warszawa.stat.gov.pl/opracowania-biezace/opracowania-sygnalne/ludnosc/procesy-demograficzne-w-wojewodztwie-mazowieckim-w-latach-20002019-oraz-w-perspektywie-do-2040-r-,8,1.html
[2] Białaczki, Przewlekła białaczka limfocytowa, http://onkologia.org.pl/bialaczki/, (dostęp:12.02.2021 r.)
[3] Przewlekła białaczka limfocytowa – objawy i leczenie, https://www.zwrotnikraka.pl/przewlekla-bialaczka-limfocytowa-objawy-leczenie/, (dostęp: 12.02.2021 r.)
[4] Procesy demograficzne w województwie 21.09.2020 r. mazowieckim w latach 2000–2019 oraz w perspektywie do 2040 r., op. Cit.
[5] Białaczki, Przewlekła białaczka limfocytowa, http://onkologia.org.pl/bialaczki/, (dostęp:12.02.2021 r.)
Źródło: Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych