Listopad był miesiącem bardzo aktywnym dla seniorów uczestniczących w projekcie „Senior – Lokomotywą Społeczności”. Uczestnicy z Mieroszowa, Czarnego Boru, Starych Bogaczowic oraz Wałbrzycha uczestniczyli w wielu spotkaniach edukacyjnych i integracyjnych. Jednym z nich było zorganizowane przez uczestniczki z Mieroszowa spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu na temat sposobów oszukiwania osób starszych przez przestępców.
Spotkanie odbyło się 14 listopada w Restauracji RAMPA w Mieroszowie. W spotkaniu wzięła udział pani nadkomisarz Romana Biełus, funkcjonariuszka Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Przedstawiła seniorkom z Mieroszowa oraz Czarnego Boru sposoby wykorzystywania osób starszych przez oszustów.
Kroniki kryminalne pełne są doniesień na temat przestępstw, których ofiarami padają ludzie w podeszłym wieku. Obok rozbojów, włamań i kradzieży sporą część przestępstw, których ofiarami padają głównie osoby starsze, stanowią różnego rodzaju oszustwa i wyłudzenia. Oprócz klasycznej już metody „na wnuczka”, gdy do domu starszej osoby puka obcy człowiek, podający się za bliskiego krewnego i żądający finansowego wsparcia, mnożą się oszustwa polegające na namawianiu starszych osób do podpisywania fałszywych umów i wpłacania zaliczek na konta fikcyjnych firm czy też polegające na nachodzeniu osób starszych przez przestępców podszywających się pod profesjonalistów, urzędników czy inne osoby zaufania publicznego (metoda „na urzędnika”). Równie często osoby starsze stają się ofiarami nieetycznych działań podejmowanych w granicach prawa, takich jak psychomanipulacja, propaganda, agresywna reklama czy nowe formy marketingu (np. telemarketing).
Mimo że ofiarą takich przestępstw i działań może zostać każdy, niezależnie od tego, w jakim jest wieku, to dane policyjne potwierdzają, że ofiarami tego rodzaju procederu pozostają głównie osoby starsze. Część przestępców wręcz specjalizuje się w wykorzystywaniu osób starszych, które upatrują sobie na stosunkowo łatwe i atrakcyjne ofiary. To właśnie ludzie w wieku podeszłym stają wobec konieczności podejmowania trudnych decyzji i wyborów, dotyczących między innymi dziedziczenia własności, leczenia, opieki, zarządzania finansami i ochrony oszczędności. Oszuści potrafią zręcznie wykorzystać tę sytuację, żerując przede wszystkim na problemach pamięciowych osób starszych, ale również na ich niechęci do przyznawania się do swoich słabości, na przykład do tego, że czegoś nie pamiętają lub że zrozumienie czegoś stanowi dla nich dużą trudność. Oszuści manipulują więc osobami starszymi twierdząc, że już do czegoś wcześniej się zobowiązały lub wcześniej podjęły wiążące decyzje, ale o tym po prostu zapomniały (metoda „przecież już o tym rozmawialiśmy”).
Policjantka poinformowała również seniorki o możliwościach pomocy w sytuacji, kiedy zachodzi podejrzenie o popełnieniu przestępstwa wobec osoby starszej oraz uwrażliwiła na większe zwrócenie uwagi na osoby starsze i samotne mieszkające w sąsiedztwie i bliskiej okolicy. Spotkanie zakończył uroczysty obiad i poczęstunek przygotowany przez same uczestniczki projektu.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez uczestników projektu pt. „Senior – Lokomotywą Społeczności” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013, a realizowanego przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.