Senatorowie opowiedzieli się za zakazem finansowania reklamy z pieniędzy pozyskanych z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Komisje senackie rozpatrzyły projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego.
Zakaz reklamy finansowanej z 1%
Najistotniejsza z zaproponowanych przez senatora zmian dotyczy zakazu finansowania reklamy i promocji organizacji pożytku publicznego ze środków pozyskiwanych z 1% podatku.
– Z 1% ani grosz nie powinien iść na promocję i reklamę. To jest wypaczenie sensu i idei 1% – argumentował Gintowt-Dziewałtowski.
– To jest złodziejstwo, aby reklamę finansować z 1% – wtórował mu senator Stanisław Kogut.
Rząd w swojej opinii również wyraził wątpliwość co do braku limitów wykorzystywania środków z 1% na promocję i reklamę.
Senatorowie podzielili powyższe opinie i zmianę tę przyjęli. Senator Gintowt-Dziewałtowski zapowiedział ponadto, że w drugim czytaniu zgłosi jeszcze poprawkę przewidującą karę za finansowanie reklamy OPP ze środków pochodzących z 1% podatku.
Kontrowersyjna 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
Witold Gintowt-Dziewałtowski zgłaszał także poprawki dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia osoby fizycznej z tytułu zatrudnienia przy wykonywaniu statutowej działalności odpłatnej pożytku publicznego.
Obecnie przepisy stanowią, że działalność odpłatna pożytku publicznego organizacji pozarządowych „zmienia się” w działalność gospodarczą m.in. wtedy, gdy przeciętne miesięczne wynagrodzenie osoby fizycznej z tytułu zatrudnienia przy wykonywaniu statutowej działalności odpłatnej pożytku publicznego, za okres ostatnich 3 miesięcy, przekracza 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (art. 9 uodpp). Ponieważ zgłaszane były wątpliwości interpretacyjne dotyczące okresu zatrudnienia, w obecnej nowelizacji zaproponowano, aby warunek ten dotyczył ostatniego roku obrotowego, a w przypadku zatrudnienia trwającego krócej niż rok obrotowy – okresu tego zatrudnienia.
Do tej zmiany senatorowie nie mieli zastrzeżeń, ale część z nich zwróciła uwagę na wysokość tego wynagrodzenia.
– Trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia to ponad 10 tys. zł. Jest to za wysoki limit, wyższy od wynagrodzenia nie jednego urzędnika o bardzo wysokich kwalifikacjach. Organizacje pozyskują środki z darowizn, z 1%, z dotacji publicznych. Pewien limit przyzwoitości powinien być wskazany – przekonywał senator Gintowt-Dziewałtowski, który zgłosił jednocześnie poprawkę, aby limit ten określić na poziomie 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Zaprotestowali przeciw temu obecni na posiedzeniu przedstawiciele organizacji pozarządowych.
– W Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta mamy budżet 50 mln złotych. Musimy mieć kilka osób, które będą tym zarządzały i wymagają godnego wynagrodzenia – zwrócił uwagę Jakub Wilczek z Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności.
– Prowadzenie organizacji pozarządowej to jest ogromna odpowiedzialność – dodała Adriana Porowska z Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. – Nie można generalizować. Takie propozycje jak ta zgłoszona przez pana senatora bardzo uderzają w nas, małe organizacje, chociaż może intencje macie państwo dobre.
Ostatecznie poprawka nie zyskała poparcia senatorów.
Uwagi do rad, regrantinu i Fuduszu Wspierania OPP
Senator Gintowt-Dziewiałtowski zgłaszał także zastrzeżenia do innych zapisów nowelizacji. Dotyczyły one m.in. konieczności zdefiniowania „poradnictwa obywatelskiego”, rozszerzenia możliwości stosowania inicjatywy lokalnej na tereny i obiekty niekoniecznie należące do własności samorządu, składu rad pożytku publicznego, trwania ich kadencji i ograniczenia kadencyjności ich członków.
Goście obecni na posiedzeniu zgłaszali uwagi m.in. do przepisów dotyczących lokalnych rad pożytku publicznego (Związek Województw RP), do zasadności wprowadzania formuły regrantingu w dystrybucji środków publicznych (Jerzy Płókarz, Społeczna Krajowa Sieć Ratunkowa) oraz do zasadności utworzenia Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego (przedstawiciel Ministerstwa Finansów).
Żadna z tych uwag nie została zgłoszona w formie poprawki.
Źródło: inf. własna