Senatorzy przygotowali projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Przyjęto go 19 lutego 2016 r. Propozycja została już skierowana do Sejmu. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie w proponowanym przez senatorów kształcie, pojawi się nowy tryb zlecania zadań, niezapisany w ustawie o działalności pożytku. Określi go Prezydium Senatu.
Zlecenie zadania w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą
Polonią i Polakami za granicą Senat zajmuje się od niemal samego początku swojego istnienia, po 1989 r. Jest to kontynuacja jeszcze przedwojennej tradycji. W budżecie Senatu znajdują się środki na działanie organizacji, które tym grupom pomagają. Chodzi szczególnie o naszych rodaków znajdujących się na Wschodzie. Pieniądze rozdzielane są w oparciu o zasady ustalane przez Prezydium Senatu w uchwałach. W uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie znajdują się wyjaśnienia wskazujące, na czym Senat opierał swoje dotychczasowe działania.
(fragment uzasadnienia)
Stwierdza się również, że "legalność tych wydatkowania środków nigdy nie była kwestionowana". Mimo to senatorzy postanowili nadać swoim działaniom dodatkowe umocowanie.
Władza szersza niż administracja
"Celem niniejszej inicjatywy ustawodawczej jest wprowadzenie wyraźnych normatywnych podstaw podejmowania przez Senat aktywności w wyżej omówionym zakresie – przy założeniu jak najmniejszej ingerencji w system prawa" – deklarują w uzasadnieniu projektodawcy.
Działania na rzecz Polonii ujęte są w obecnych sferach zadań publicznych, wymienianych przez ustawę: opisuje je sfera 28 (art. 4. ust. 1, p. 28) - pomoc Polonii i Polakom za granicą. Nie ma więc potrzeby dodawania nowej sfery. Senatorowie proponują jednak dodać zapisy wyraźnie określające kompetencje Senatu.
Pierwszy z nich zamienia występujące w ustawie pojęcie "organów administracji" na szersze "organy władzy". Ustawa o pożytku miałaby więc teraz regulować zasady współpracy organizacji z "władzami", a nie z "administracją".
"Ustawa reguluje zasady:
1) prowadzenia działalności pożytku publicznego przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych oraz współpracy organów administracji publicznej (podkr. red.) z organizacjami pozarządowymi"
"Ustawa reguluje zasady:
1) prowadzenia działalności pożytku publicznego przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych oraz współpracy organów władzy publicznej (podkr. red.) z organizacjami pozarządowymi"
Artykuł 4d: Opieka Senatu nad Polonią – we współpracy z NGO
Nowy artykuł w ustawie o działalności pożytku opisuje, na czym polega opieka Senatu nad Polonią i wskazuje, że realizowana jest ona we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
proponowany art. 4d ust. 2
"Opieka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą jest realizowana poprzez współpracę z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3, polegającą na zlecaniu realizacji zadań publicznych finansowanych z części budżetu państwa dotyczącej Kancelarii Senatu".
Skąd nowa sfera pożytku?
W projekcie senatorowie proponują również dodanie kolejnej sfery pożytku, nie związanej z działaniami na rzecz Polonii (czyli z przewodnim tematem nowelizacji).
proponowany art. 4 ust. 1, p. 29a
"29a) działalności na rzecz weteranów i weteranów poszkodowanych w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. Nr 205, poz. 1203)"
W uzasadnieniu znajdziemy informację, że dodanie tej sfery było postulowane m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Ministra Sprawiedliwości.
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)