W dniu 10 czerwca 2010 r. Małopolska Szkoła Administracji Publicznej zorganizowała seminarium lokalne poświęcone problematyce wspierania ekonomii społecznej.Celem spotkania było porównanie dobrych praktyk w zakresie wspierania ekonomii społecznej funkcjonujących w Małopolsce z rozwiązaniami przyjętymi w takich krajach, jak Francja czy Hiszpania.
Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (MSAP), będąca instytucją rozwijającą problematykę ekonomii społecznej podejmuje liczne działania mające na celu wspieranie rozwoju przedsiębiorczości społecznej w Małopolsce.
Jednym z nich jest realizacja projektu PASE – Public Policies and Social Enterprises (Polityki publiczne i przedsiębiorstwa społeczne). Nadrzędnym celem tego projektu jest wzmocnienie efektywności regionalnych polityk publicznych w promocji i wsparciu przedsiębiorstw społecznych. Cel ma zostać osiągnięty poprzez wypracowanie zestawu narzędzi i metod zwiększających udział społecznych przedsiębiorców w procesach rozwoju lokalnego i regionalnego.
Projekt jest realizowany w formule wymiany doświadczeń pomiędzy partnerami reprezentującymi takie kraje jak: Włochy, Hiszpania, Niemcy, Belgia, Francja i Rumunia.
MSAP postawił sobie jednak za cel nie tylko pogłębianie wiedzy na temat dobrych praktyk w zakresie ekonomii społecznej, ale przede wszystkim podjęcie próby dostosowania i realizacji najlepszych rozwiązań.
W tym celu MSAP zorganizowała seminarium lokalne poświęcone problematyce wspierania ekonomii społecznej, do udziału w którym zostali zaproszeni m.in. partnerzy projektu oraz przedstawiciele władz lokalnych i środowisk zainteresowanych rozwijaniem ekonomii społecznej w Małopolsce (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Sygnatariusze Małopolskiego Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej).
Uroczystego otwarcia spotkania dokonali dyrektor MSAP – dr Jarosław Bober oraz Pan Jan Bereza – Sekretarz Gminy Krzeszowice.
Spotkanie poświęcone było porównaniu działań z zakresu wspierania ekonomii społecznej funkcjonujących w Małopolsce, z rozwiązaniami przyjętymi w takich krajach, jak Francja czy Hiszpania.
Dyskusja toczyła się wokół dwóch obszarów tematycznych: Paktu na rzecz ekonomii społecznej oraz narzędzi finansowania podmiotów ekonomii społecznej. Małopolski Pakt na Rzecz Ekonomii Społecznej został zaprezentowany przez Pana Rafała Barańskiego z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. W swoim wystąpieniu Barański przedstawił genezę powstania Paktu w Małopolsce, jego nadrzędny cel, jakim jest wspieranie i rozwój ekonomii społecznej oraz problemy i wyzwania związane z jego funkcjonowaniem. Kolejną prezentację wygłosił Pan Samuel Barco z hiszpańskiej organizacji CEPES, który zreferował sposób funkcjonowania Andaluzyjskiego Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej. Ta część spotkania została wzbogacona o dyskusję, która dotyczyła możliwości rozwijania i udoskonalenia Małopolskiego Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej o najlepsze rozwiązania i praktyki stosowane w Andaluzji.
W podobnej konwencji toczyła się druga część spotkania dotycząca mechanizmów finansowania podmiotów ekonomii społecznej. Polskie rozwiązania w tym zakresie przedstawił Pan Rafał Sułkowski – Prezes Małopolskiego Funduszu Ekonomii Społecznej. Skonfrontowano je z narzędziami finansowania ekonomii społecznej stosowanymi we Francji, które omawiał Pan Hervé Plisson.
Dyskusja oraz wymiana doświadczeń dotyczących infrastruktury finansowania przedsiębiorczości społecznej zakończyła pierwszy dzień seminarium.
Obrady kontynuowano podczas dwóch wizyt studyjnych, które odbyły się w dniu 11 czerwca br. Zagraniczni goście odwiedzili dwa przedsiębiorstwa społeczne działające w Małopolsce: Spółdzielnię Socjalną „OPOKA” z gminy Klucze oraz Pensjonat u Pana Cogito z Krakowa. Podczas wizyt goście mieli okazję zapoznać się z realiami funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej w Polsce, z ich specyfiką i codziennymi problemami.
Na koniec warto dodać, że zarówno dyskusja w trakcie seminarium, jak i wizyty w przedsiębiorstwach społecznych były znakomitą okazją do wymiany doświadczeń w zakresie budowania potencjału sektora ekonomii społecznej. Spotkały się one także z dużym zainteresowaniem i uznaniem zagranicznych gości.
Seminarium lokalne i wizyty studyjne zorganizowano w ramach projektu PASE realizowanego w ramach Programu Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IV C.