Sektor pozarządowy w 2018. Ile jest w Polsce organizacji?
Ile jest stowarzyszeń i fundacji w Polsce? Jaka część z nich działa? W których województwach zarejestrowanych jest najwięcej, a w których najmniej organizacji? Jaka część sektora działa w mieście, a jaka na wsi? Przedstawiamy najnowsze dane o liczbie organizacji w Polsce.
Ile zarejestrowanych, ile działa?
Oznacza to, że – podobnie jak w 2015 roku – na jedną fundację przypada pięć stowarzyszeń.
Powyższe liczby dotyczą tylko fundacji i stowarzyszeń. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce istnieje także około 50 tysięcy innych podmiotów, które są zaliczane do szeroko definiowanego sektora pozarządowego. Są to między innymi koła łowieckie, związki zawodowe, spółdzielnie socjalne, organizacje pracodawców, koła gospodyń wiejskich, kółka rolnicze, cechy rzemieślnicze, instytucje kościelne, partie polityczne.
Najwięcej na Mazowszu, najmniej w opolskim
Liczba zarejestrowanych stowarzyszeń i fundacji różni się w zależności od regionu Polski – zdecydowanie najwięcej jest ich na Mazowszu, niemal 23 tysiące, w tym ponad połowa w samej Warszawie (12,7 tysięcy). Po ponad 12 tysięcy organizacji jest zarejestrowanych w Wielkopolsce i Małopolsce, a na Śląsku oraz na Dolnym Śląsku – ponad 11 tysięcy. W trzech województwach – opolskim, lubuskim i podlaskim – liczba organizacji nie przekracza 4 tysięcy.
Poszczególne regiony różnią się jednak nie tylko liczbą organizacji, ale także dynamiką ich powstawania. W ciągu ostatnich trzech lat najwięcej organizacji przybyło w województwach, w których i tak jest ich stosunkowo najwięcej – na Mazowszu, na Dolnym śląsku i w Małopolsce. Można przypuszczać, że za bardziej dynamiczny rozwój sektora w tych regionach odpowiadają przede wszystkim ich stolice, czyli Warszawa, Wrocław i Kraków. Zresztą nie jest to zjawisko nowe, w poprzednich latach także najwięcej organizacji powstawało tam, gdzie sektor był już pod względem liczby podmiotów najbardziej rozwinięty. Jednak w ostatnich latach uwagę zwracają dwa województwa, w których odsetek nowo powstałych stowarzyszeń i fundacji jest także wyższy niż przeciętny: w zachodniopomorskim i lubuskim. Z kolei najniższy przyrost nowo powstających organizacji widać w ciągu ostatnich trzech lat w województwie łódzkim i podlaskim.
Wiejski i miejski
Na sposób działania organizacji, a także jej zasoby, regionalne usytuowanie ma mniejszy wpływ niż fakt, czy jest zlokalizowana na terenach wiejskich, w niewielkiej miejscowości, czy w dużych miastach. Nie będziemy w tym momencie omawiać różnic między organizacjami wiejskimi, „małomiasteczkowymi” czy wielkomiejskimi, warto jednak podkreślić, że polski sektor jest zarówno wiejski i miejski. Odsetek organizacji zlokalizowanych na wsi zależy w dużej mierze od tego, czy analizujemy wszystkie fundacje i stowarzyszenia (z ochotniczymi strażami pożarnymi), czy w zestawieniu OSP nie uwzględniamy.
W pierwszym przypadku organizacje wiejskie stanowią 33% sektora, a kolejne 21% to stowarzyszenia i fundacje z miejscowości do 50 tysięcy mieszkańców. Kiedy OSP (zlokalizowanych w większości na wsiach) nie są uwzględniane, odsetek organizacji z terenów wiejskich w całym sektorze spada do 25%, ale łącznie ze stowarzyszeniami i fundacjami z małych miejscowości (do 50 tysięcy mieszkańców) ciągle stanowią niemal połowę wszystkich. Z kolei podmioty z dużych miast (powyżej 200 tysięcy mieszkańców) stanowią – w zależności od ujęcia – od 30% do 34% całego sektora.