Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o działalności pożytku. Co to oznacza?
Zmiana w ustawie o działalności pożytku daje większą swobodę Prezesowi Rady Ministrów w rozdziale środków. Nowelizacja nie budzi większych wątpliwości posłów. Przechodzi przez Sejm bez poprawek.
Głosowanie odbyło się 6 czerwca 2018 r. Posłowie byli dość jednomyślni: 421 posłów z 426 głosujących poparło projekt. Nie należy oczekiwać, że swoje wątpliwości zgłosi Senat – z dużym prawdopodobieństwem, na wzór Sejmu, zarekomenduje przyjęcie ustawy bez poprawek. Najpewniej wejdzie więc ona w życie jeszcze przed lub na początku wakacji 2018 r.
Jakie zmiany w ustawie o pożytku?
W ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie dokonano uzupełnienia w artykule 11b. Artykuł ten pozwala Prezesowi Rady Ministrów na zlecanie organizacjom pozarządowym zadań z pominięciem procedury konkursowej – może to robić, „jeżeli jest to niezbędne ze względu na ochronę życia lub zdrowia ludzkiego albo ze względu na ważny interes społeczny lub ważny interes publiczny.
W przypadku gdy zadanie publiczne, o którym mowa w ust. 1, ma charakter inwestycyjny, łączna kwota środków przyznanych w kolejnych latach na dofinansowanie inwestycji, ze środków niepochodzących z budżetu Unii Europejskiej, nie może być wyższa niż 80% planowanej wartości kosztorysowej inwestycji.
Projekty bez konsultacji
Na obecnym posiedzeniu Sejmu (5-7 czerwca 2018 r.) omawiane są dwa projekty nowelizacji ważne dla organizacji pozarządowych. Poza opisaną tu - już przyjętą - ustawą o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, posłowie pracują też nad projektem ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)