19 sierpnia 2011 r. Sejm RP przyjął ustawę o współpracy rozwojowej. O ustawową regulację tego obszaru polityki zagranicznej organizacje pozarządowe zabiegały od kilku lat. Obecny kształt ustawy nie jest idealny, jednak stanowiłby podstawę do wprowadzenia nowelizacji. Jeżeli projekt nie przejdzie w tej kadencji Parlamentu, prace nad nimbędą musiały zacząć się od początku. Ustawa trafi do Senatu 13 września.
Grupa Zagranica, stowarzyszenie polskich organizacji pozarządowych działających za granicą, zabiega o powstanie ustawy od kilku lat. Obecny projekt to efekt długotrwałych rozmów i konsultacji ze środowiskiem pozarządowym, a w szczególności z Grupą Roboczą ds. Polityki Rozwojowej oraz Polską Akcją Humanitarną. Zapisy ustawy nie spełniają jednak wszystkich oczekiwań i postulatów, wystosowanych przez organizacje zajmujące się współpracą rozwojową i pomocą humanitarną.
Sekretariat GZ, reprezentujący głos organizacji członkowskich, podczas obrad Podkomisji i Komisji Spraw Zagranicznych zaproponowałkilka poprawek do ustawy.Uwzględniać one miały zapisy dotyczące między innymi spójności polityk na rzecz rozwoju oraz zwiększenia liczby przedstawicieli organizacji pozarządowych w Radzie Programowej Współpracy Rozwojowej. Organizacje postulowały również, aby nowopowstała Fundacja Solidarności Międzynarodowej funkcjonowała jako organizacja regrantingowa, a także naciskały na wzmocnienie mechanizmów monitorowania i ewaluacji tzw. Wieloletniego Programu Współpracy Rozwojowej. Z wszystkich propozycji, jedynie obecność przedstawicieli organizacji pozarządowych w Radzie Programowej Współpracy Rozwojowej nie budziła kontrowersji wśród parlamentarzystów. Większość poprawek nie została uwzględniona.
Przyjęcie ustawy w tej kadencji stanowiłoby podstawę do wprowadzenia nowelizacji. Organizacje rozwojowe liczą na to, że posłowie przyszłej kadencji wykażą się większym zrozumieniem dla wagi działań pomocowych oraz dostrzegą potrzebę poprawy obecnej ustawy.Organizacje nieustannie wykazują wolę merytorycznej współpracy w tym zakresie. Dzięki wieloletniej pracy "w terenie", dysponują doświadczeniem i wiedzą o potrzebach, jakości i skuteczności działań pomocowych.
Organizacje zrzeszone w Grupie Zagranica z jednej strony podejmują działania rzecznicze, mające na celu poprawę polskiego systemu pomocy. Z drugiej strony stale pracują nad podnoszeniem jakości własnej pracy. Obecnie Grupa Zagranica rozpoczyna proces wypracowania wewnętrznego kodeksu postępowania, określającego standardy działań z zakresu współpracy rozwojowej i pomocy humanitarnej.
Pobierz
-
201108231626580874
677113_201108231626580874 ・38.72 kB
-
201108261421580998
677763_201108261421580998 ・38.72 kB
Źródło: Grupa Zagranica