Nie tak dawno pisaliśmy o krakowskim hackathonie Break And Make, podczas którego gwiazdą była platforma Intel Edison, pora zatem na konkurencyjne rozwiązanie. Koreański gigant pokazał właśnie Artika, minikomputer do własnoręcznego zaprogramowania.
Artik wpisuje się w ideę Internet of Things - inteligentnych urządzeń codziennego użytku, które mogą sprawnie pomóc nam w zarządzaniu otoczeniem. Lodówka wiedząca, kiedy mamy zrobić zakupy czy termostaty dopasowujące pobór energii w zależności od naszej obecności w domu to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Bo Internet of Things może zostać wykorzystany do o wiele większych i ważniejszych rozwiązań, takich jak nadzorowanie zanieczyszczenia powietrza czy problemów z dostępem do wody. Twórcy Artika widzą jego zastosowanie właśnie przy tego typu problemach.
Są trzy modele Artika, oznaczone numerami 1, 5 i 10. Pierwszy wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor o mocy 250 MHz, 4 MB pamięci flash, moduł Bluetooth/Bluetooth Low Energy oraz 9-poziomowy sensor. Przeznaczony jest dla urządzeń o niskim poborze mocy i niewielkich wymaganiach sprzętowych.
Druga opcja napędzana jest przez dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1 GHz, 512 MB RAM-u i 4 GB pamięci flash. Przeznaczony jest dla dronów, domowych centrów sterowania i wearables.
Trzecia, najpotężniejsza opcja, to ośmiordzeniowy procesor, 2 GB RAM-u, 16 GB pamięci, obsługa obrazu w jakości Full HD i audio w opcji kanałów 5.1, jak również moduły Wi-Fi, Bluetooth/Bluetooth Low Energy oraz połączenie ZigBee - charakteryzuje się niewielkim poborem energii, niewielkimi przepływnościami (do 250kbps) oraz zasięgiem między węzłami rzędu 100 metrów. Przeznaczone są do serwerów domowych, aplikacji medialnych oraz rozwiązań terenowych.
Artik to kolejne rozwiązania, z których mogą skorzystać organizacje pozarządowe. Wykorzystanie modułów do tworzenia zupełnie nowych rozwiązań technologicznych to jedno z kluczowych zadań, jakimi mogą zająć się szczególnie te organizacje, które są ściśle związane z technologiami.
I właśnie w zastosowaniach środowiskowych widzi Samsung przyszłość Internet of Things. Zorganizowano nawet konkurs, Artic Challenge, którego tematem przewodnim jest propozycja wykorzystania modułów w celu zmniejszenia zużycia wody, a jako nagrodę główną wyznaczono 100 tysięcy dolarów. Tworząc Artika, Koreańczycy mają chyba w planach pokrycie całego rynku Internet of Things - rozdzielenie modułów na trzy opcje konfiguracyjne to zabieg ewidentnie skierowany w stronę przejęcia rynku.
Źródło: Technologie.ngo.pl