Wymiana doświadczeń i ożywione dyskusje podczas majowego wydarzenia "Przedsiębiorcza Mama" sprawiły, że Fundacja Sukces - Centrum Rozwoju Kompetencji Społecznych postanowiła zwrócić uwagę na trudną sytuację samotnych mam, które zmagają się z wyzwaniami codzienności najczęściej w pojedynkę.
W maju organizowaliśmy wydarzenie ,,Przedsiębiorcza Mama”, podczas którego aktywne zawodowo panie miały okazję opowiedzieć swoją historię i zaprezentować własne biznesy. Uczestniczkami były szczęśliwe, spełnione kobiety, które dzięki wierze we własne możliwości i pomocy najbliższych pogodziły macierzyństwo z pracą zawodową. Teraz chcemy zwrócić uwagę na trudną sytuację samotnych mam, które zmagają się z wyzwaniami codzienności najczęściej w pojedynkę.
Kobiety, które nie mają do kogo zwrócić się ze swoimi problemami czują się opuszczone i zapomniane. Brak wsparcia ze strony najbliższych pogłębia poczucie osamotnienia i bezsilności. Narastające problemy osobiste, troska o dobro dziecka i trudności w znalezieniu pracy negatywnie wpływają na ich samoocenę i poczucie własnej wartości, a życie w ciągłym stresie i niepokoju sprawia, że często nie potrafią one nawet realnie ocenić swoich możliwości.
Wejście na wymagający rynek pracy jest szczególnie trudne dla pań, które narodziny dziecka zmusiły do przerwania edukacji lub porzucenia wcześniejszego zatrudnienia. Miesiące lub nawet lata przerwy w karierze zawodowej skutkują zagubieniem i niemożliwością odnalezienia się w szybko zmieniającej się rzeczywistości rynkowej. Często okazuje się, że posiadane wykształcenie i kompetencje są niewystarczające lub nieadekwatne i niezbędne jest przekwalifikowanie i próba zdefiniowania siebie na nowo. Zaniedbane talenty i zainteresowania mogą być katalizatorem pozytywnych zmian, jednak do ich wprowadzenia potrzeba ogromnej motywacji i odwagi, której samotnym mamom zazwyczaj brakuje.
Kobiety samotnie wychowujące dzieci sporadycznie szukają pomocy psychologicznej w wyspecjalizowanych instytucjach i organizacjach. Niewiele z nich wie, gdzie tak naprawdę może zwrócić się ze swoimi problemami lub po prostu wstydzi się prosić o wsparcie, ponieważ swoją sytuację postrzega jako oznakę własnej niezaradności i nieporadności życiowej. Ostatnią deską ratunku okazuje się być wtedy sieć i mniej lub bardziej profesjonalne fora internetowe, gdzie znajdujące się na skraju załamania nerwowego samotne matki, mówiąc o swoich frustracjach i prosząc o radę anonimowych internautów, spotykają się często z kompletnym niezrozumieniem, ignorancją lub wręcz wrogością.
Prośby o merytoryczne rady kończą się wyszydzaniem i nieuzasadnioną, ostrą krytyką oraz zarzutami dotyczącymi czerpania korzyści w postaci ulg podatkowych, specjalnych zasiłków i innych przywilejów socjalnych przysługujących samotnym matkom. Warto tymczasem zauważyć, że w morzu prowadzonych dyskusji obok niekonstruktywnego narzekania można usłyszeć głosy kobiet, które chcą zacząć działać i zmienić coś w swoim życiu. Często szukają one pomysłów na zajęcie pozwalające pogodzić opiekę nad dzieckiem z pracą zawodową, informacji na temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz inspiracji i motywacji do podjęcia nowych wyzwań.
Fundacja Sukces – Centrum Rozwoju Kompetencji Społecznych od dziesięciu lat prowadzi Internetową Poradnię Mama Sama, która udziela potrzebującym paniom przede wszystkim pomocy prawnej i psychologicznej. Do poradni zwracają się kobiety proszące o wskazówki dotyczące rozwoju osobistego i możliwości podjęcia zatrudnienia. Stale rosnąca liczba zapytań z tego obszaru poradnictwa zainspirowała nas do zorganizowania konkursu na pomysły na pracę i automotywację dla samotnych mam. Chcemy włączyć w naszą działalność kreatywnych internautów. Czekamy na Wasze propozycje!
Źródło: Fundacja Sukces - Centrum Rozwoju Kompetencji Społecznych