Województwo małopolskie z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego i Bankiem Gospodarstwa Krajowego przygotowały ofertę dla przedsiębiorców prowadzących działalność w regionie małopolskim. Od początku przyszłego roku zaciągający kredyt przedsiębiorcy będą mogli zwrócić się o jego poręczenie do samorządowych władz wojewódzkich
Początkowo samorządowy fundusz poręczeniowy ma dysponować kapitałem w wysokości 14 milionów złotych; z czasem będzie on uzupełniany środkami unijnymi pochodzącymi z regionalnego programu operacyjnego.
Udzielane przez samorząd poręczenia mają ułatwić rozwój małopolskim firmom, które dzięki wsparciu władz staną się bardziej wiarygodne dla sektora bankowego. Władze samorządowe będą poręczać przede wszystkim kredyty obrotowe przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności, ale również kredyty inwestycyjne. Skorzystać z poręczeń będą mogły mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa zaciągające kredyty w bankach komercyjnych. Fundusz poręczeniowy ma również wspierać działające w regionie organizacje pożytku publicznego. Warto tutaj przypomnieć, że udzielanie poręczeń (oraz pożyczek i gwarancji) organizacjom pożytku publicznego (z przeznaczeniem na wykonywanie zadań w sferze pożytku publicznego) to jedna z form współpracy międzysektorowej, wprowadzona tegoroczną nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Poprzez działalność funduszu poręczeniowego władze małopolskie zamierzają też promować wizerunek Małopolski jako regionu o konkurencyjnej i nowoczesnej gospodarce.
Wspieranie kapitałowe rozwoju przedsiębiorczości prowadzą już regionalne władze samorządowe w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku (współpracując z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym). W ich ślady planują iść województwa, w których przedsiębiorcom najbardziej brakuje środków na rozwijanie działalności – z regionu wschodniej i centralnej Polski. W województwie śląskim, mazowieckim i łódzkim powstaną fundusze pożyczkowe, z których będą finansowane inwestycje w miastach.
Tekst przygotowano w ramach projektu "Decydujmy razem. Wzmocnienie mechanizmów partycypacyjnych w kreowaniu i wdrażaniu polityk publicznych oraz podejmowaniu decyzji publicznych" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Instytut Spraw Publicznych