„Różni w życiu, równi w prawach. Równość w polityce lokalnej” to nowa publikacja poświęcona zasadom równego traktowania w życiu publicznym. W prezentowanym fragmencie pragniemy naświetlić Państwu ważkość podjętej problematyki i zachęcić do lektury tomu, który powstał w ramach projektu społecznego realizowanego przez Fundację Grejpfrut.
Organami właściwymi w sprawach przeciwdziałania naruszenia zasady równego traktowania są Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania. Pełnomocnik opracowuje i przedkłada Radzie Ministrów Krajowy Program Działań na rzecz Równego Traktowania (dalej jako skrót Krajowy Program), w którym zostają określone cele i priorytety działań na rzecz równego traktowania. W art. 22 wymieniono następujące (w szczególności): podnoszenie świadomości społecznej w zakresie równego traktowania, w tym na temat przyczyn i skutków naruszenia zasady równego traktowania; przeciwdziałanie naruszeniom zasady równego traktowania; współpracy z partnerami społecznymi, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w zakresie równego traktowania.
W celu wypełnienia obowiązku przewidzianego ustawą Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania w partnerstwie ze Szkołą Główną Handlową oraz Uniwersytetem Jagiellońskim w latach 2011-2013 realizowało projekt „Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia”, w ramach którego wykonano szereg analiz wspomagających opracowanie Krajowego Programu.
Włączenie samorządów i jednostek im podległych w realizację zadań Krajowego Programu może stanowić również impuls do usystematyzowanie działań z zakresu polityki równościowej na poziomie lokalnym. Przeprowadzone badania, wypracowane diagnozy, przyporządkowanie sposobu rozwiązań obszarom wymagających interwencji polityki równościowej stanowią istotne wskazówki w zorganizowaniu przedsięwzięć dla województw, powiatów czy gmin. Należy mieć na uwadze, że samorządy, tworząc systemowe rozwiązania w tym zakresie, mogą w sposób szczególny zadbać o społeczność lokalną. Należy pamiętać, że zadaniem osób pełniących funkcje publiczne jest m. in. zabezpieczenie i realizacja potrzeb społeczności, której służą (zwłaszcza takich potrzeb jak: bezpieczeństwo, równe prawa, równe traktowanie).
Pełna wersja artykułu W. Pietrzaka "Samorządy powiatowe a polityka równości" dostępna jest w publikacji „Różni w życiu, równi w prawach. Równość w polityce lokalnej” na stronie Fundacji Grejpfrut.
Bibliografia
Projekt Wsparcie rozwoju polityki równościowej na Dolnym Śląsku został wsparty finansowo przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Fundację Grejpfrut.
Źródło: Fundacja Grejpfrut