Zapraszamy do przeczytania relacji z wizyty w samorządach Wielkopolski, zrealizowanej w ramach projektu „Daj głos mieszkańcom!”, prowadzonego przez Szkołę Liderów i Fundację im. Stefana Batorego. Wizyta odbyła się w terminie 7 - 9 czerwca 2010.
Poznań Osiedlami Stoi
Wizytę w Poznaniu przygotowała Komisja Samorządowa Miasta Poznania oraz Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta Poznania. Wizyta rozpoczęła się od spotkania z szerokim gronem radnych osiedli należących do Porozumienia Osiedli w Poznaniu oraz radnymi miasta wchodzącymi w skład Komisji Samorządowej. Współpraca tych trzech ciał (WWJPMP, Komisji Samorządowej i radnych osiedlowych) jest przykładem rozwiązania mającego na celu nieustanne zbieranie i konsultowanie interesów mieszkańców poszczególnych osiedli z władzami miasta. Radni opowiedzieli o projekcie wzbudzającej różne opinie reformy ilości rady osiedli w Poznaniu i o rzecznictwie Porozumienia w ważnych sprawach należących do niego osiedli.
Tour po poznańskich radach osiedli był następnym punktem programu przygotowanym przez Miasto dla naszej grupy. Odwiedziliśmy miejsca będące przykładem aktywnej działalności rad osiedlowych – m.in. Park Raszyński zrewitalizowany dzięki działaniom Rady Osiedla Kopernika – Raszyn; Centrum Dozoru Monitoringu (Rada Osiedla Przyjaźń); miasteczko ruchu drogowego (Rada Osiedla Strzeszyn) oraz zespół boisk sportowych i korty (Rada Osiedla Smochowice). W każdym z tych miejsc spotkaliśmy się z radnymi osiedli, którzy opowiedzieli o procesie realizacji poszczególnych projektów i sposobach komunikacji z mieszkańcami na swoich osiedlach.
Outsourcing w Murowanej Goślinie
Tak można nazwać główny wątek programu wizyty przygotowanej przez burmistrza Murowanej Gośliny – Tomasza Łęckiego – razem z zespołem gminnego Biura Komunikacji Społecznej. W trakcie spotkania burmistrz zaprezentował przykłady outsourcingu, o który opiera się zarządzanie gminą. Świadomie znakomita większość usług gminy została zlecona prywatnym podmiotom wyspecjalizowanym w ich świadczeniu (prywatne przedszkole publiczne, transport miejski, kanalizacja i wodociągi). W trakcie wizyty mieliśmy okazję spotkać się z dyrektorką prywatnego przedszkola publicznego, która opowiedziała o plusach tego rozwiązania z punktu widzenia osoby odpowiedzialnej za administrację i finanse placówki.
Widowisko historyczne – „Dzieje Murowanej Gośliny” – burmistrz określił jako istotne wydarzenie integrujące społeczność gminy i jednocześnie skutecznie promujące gminę jako miejsce sprzyjające ciekawym przedsięwzięciom artystycznym. Wydarzenie jest w całości „produktem” mieszkańców – od skomponowania muzyki, poprzez jej wykonanie po grę aktorską. Aktywność mieszkańców i samoorganizowanie się są widoczne na osiedlach w miejskiej części Murowanej Gośliny – w postaci licznych placów zabaw dla dzieci. Jednak najciekawsze jej przykłady mogliśmy zobaczyć podczas wizyty w sołectwie Rakownia. Sołtys wsi razem z prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Rakowni pokazali nam drewnianą kaplicę sfinansowaną i zbudowaną przez mieszkańców wsi, budynek zaaranżowany na oddział przedszkolny czy plany wybudowania świetlicy wiejskiej.
Zabieg słowem na świadomości mieszkańców
W trakcie wizyty spotkaliśmy się także z radnymi Murowanej Gośliny, w tym z radną Alicją Kobus, która jest jednocześnie przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Wątek żydowski był silnie reprezentowany podczas wizyty w Murowanej Goślinie – szlakiem „żydowskim” po mieście poprowadził nas Jakub Niewiński, absolwent programu Liderzy PAFW realizowanego przez Szkołę Liderów. Odwiedziliśmy miejsca – pomniki pamięci wykonane m.in. w związku międzynarodowymi projektami na rzecz zachowania dziedzictwa żydowskiego realizowanymi z udziałem goślińskiej i izraelskiej młodzieży. Jednocześnie nasz przewodnik zwrócił nam uwagę na znaczący szczegół – w trakcie pełnienia urzędu przez obecnego burmistrza Murowanej Gośliny dawna część miasta, słynąca z awanturniczych epizodów, nazywana dotychczas „starą”, została nazwana „historyczną” częścią miasta. Nazwa ta jest używana na plakatach, w ogłoszeniach, artykułach. Zmiana słowa spowodowała, że zmienia się świadomość mieszkańców, którzy zaczynają postrzegać ten obszar miasta jako atrakcyjny ze względu na jego zapomnianą, dotychczas niedostrzeganą historię.
Konkurencja Wsi w Obornikach
Gmina Oborniki zaprezentowała się od strony swojej bardzo aktywnej wsi. Burmistrz – Anna Rydzewska podkreślała znaczenie dorocznego Gminnego Turnieju Wsi w integracji społeczności gminy oraz rozwoju poszczególnych wsi. Turniej oparty jest o konkurencję w dziedzinie wyglądu wsi - nierzadko zdarza się, że w biorących w Turnieju wsiach wręcz spektakularnie ozdobione są wszystkie domy i podwórka. Turniej staje się więc w pojedynczej wsi wspólnym przedsięwzięciem, integrującym jej społeczność. Konkurencja dotyczy też produktu kulinarnego każdej wsi, który jest oceniany przez jury. Wydarzeniem skupiającym społeczność miejską są z kolei czerwcowe Wianki – mieszkańców do udziału w nich przyciąga efekt „płonącej rzeki”, który powstaje po puszczeniu na rzekę wianka ze świeczką.
Koło Gospodarnych Kobiet w ochronce Pałacu Koszutskich
Z urzędu miejskiego w Obornikach udaliśmy się do wsi,która już kilkakrotnie wygrała Turniej Wsi. W Wargowie spotkaliśmy się z aktywną sołtyską (jednocześnie radną) – Ireną Magdziarek, która przyjęła nas w Wiejskim Domu Kultury. Można powiedzieć, że to właśnie wokół tego budynku dzieją się ważne sprawy wsi. Wcześniej, pod koniec dziewiętnastego wieku był on „ochronką” przy pobliskim Pałacu, po wojnie został zaniedbany i popadł w ruinę, z której wydobyły go dopiero niedawno kobiety z Wargowa. Odnowiły budynek własnymi rękoma, pozyskując środki od gminy i prywatnych sponsorów. W Domu bije teraz serce wsi - odbywają się zgromadzenia wiejskie, spotkania Rady Sołeckiej i inne ważne wydarzenia.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
http://bip.city.poznan.pl/bip/public/bip/organizacje.html?co=print&or_id=1590&or_typ=W
www.murowana-goslina.pl
www.oborniki.pl
www.wargowo.pl
www.dajglos.info
Źródło: Szkoła Liderów