Hodowla lasów ma negatywny wpływ na jakość drzew. Przyczynia się do degradacji, uproszczenia i zawężenia cech morfologicznych drzew. Selekcja nasion dąży do promowania cech użytkowych przyszłego drewna. Społeczeństwo, mając dobre intencje, przystępując do akcji sadzenia lasów z leśnikami, jest wprowadzane w błąd i uczestniczy w eliminacji naturalnych lasów. Degradacja lasów odbywa się już na poziomie drzewostanów nasiennych oraz szkółek leśnych.
- Czy sadząc drzewa z leśnikami, jesteś świadomy tego, że gospodarce leśnej przyświecają cele produkcji leśnej a nie cele przyrodnicze lub społeczne?
- Czy wiesz, że sadząc las z leśnikami, przyczyniasz się do nieodwracalnej eliminacji ze środowiska naturalnego drzew o naturalnej niczym nie skrępowanej budowie i pokroju?
- Czy wiesz, że sadząc las z leśnikami, uczestniczysz w produkcji drewna o nienagannych cechach technologicznych a lasy wyhodowane w ten sposób, nie są odporne na czynniki abiotyczne i biotyczne?
- Czy tolerujesz na terenie całego kraju, zastępowanie przez leśników doboru naturalnego doborem sztucznym, nakierowanym na kształtowanie genetyczne drzew pod kątem jak najlepszych właściwości przyszłych desek?
- Czy wiesz, że każde kolejne pokolenie lasu, wyhodowanego przez leśników, nieodwracalnie traci właściwości lasów naturalnych, ukształtowanych przez ewolucję i dobór naturalny?
- Czy wiesz, że leśnicy chwalą się klonowaniem drzew?
W gospodarce leśnej będącej pochodną od gospodarki rolnej, las ma swój początek w nasionach pozyskanych z drzewostanów nasiennych. Czym są drzewostany nasienne, w jaki sposób i w jakim celu zostały wytypowane przez leśników?
I. DRZEWOSTAN NASIENNY – to stąd są nasiona w szkółkach leśnych
1. „Nie należy typować do uznania drzewostanu, jeżeli w jego bezpośrednim bliskim sąsiedztwie znajdują się negatywne drzewostany (drzewostan negatywny nie spełnia w należyty sposób funkcji produkcyjnych i dlatego powinien być w jak najkrótszym czasie wyrąbany, aby na jego miejsce wprowadzić drzewostan o pełnych walorach produkcyjnych) tego samego gatunku, których nie można usunąć”.
2. „Jakość drzewostanu wyraża się udziałem drzew prawidłowo ukształtowanych.
- u liściastych za prawidłowo ukształtowane uważa się drzewa o jak najdłuższych prostych kłodach i o koronach z krótkimi gałęziami, wyrastającymi z kłody pod kątem zbliżonym do prostego”.
- u gatunków iglastych za takie uważa się drzewa o prostych, pełnych, dobrze oczyszczonych strzałach bez nabiegów korzeniowych i z cienką korą oraz o wąskich, drobnogałęzistych koronach.
3. „U wszystkich gatunków istotną wadą jest skręt włókien. Nie nadają się do zgłoszenia drzewostany z dużym udziałem (powyżej 25%) drzew z rozwidleniami oraz drzew wielowierzchołkowych (spotykane szczególnie w drzewostanach bukowych)”.
4. „Pod względem produkcyjności zgłaszane drzewostany powinny wyraźnie przewyższać sąsiednie tego samego gatunku i wieku, rosnące w takich samych warunkach siedliskowych”.
5. Drzewostan taki daje gwarancję, że pozyskane z niego nasiona zapewnią trwałą, wartościową genetycznie i zadowalającą produkcję leśną.
Źródło 1: (Lasy Państwowe)
II. KLONOWANIE DRZEW I DOBÓR SZTUCZNY – w ten sposób leśnicy degradują wszystkie lasy gospodarcze w Polsce, a społeczeństwo im w tym pomaga
1. „Sosny rosnące na plantacji są klonami 54 drzew matecznych, które rosły w ocalałych drzewostanach”
2. „Klony, czyli drzewa o jednakowym materiale genetycznym, uzyskuje się przez rozmnażanie wegetatywne, czyli bez udziału zapłodnienia” Leśnicy w całej Polsce degradują naturalną pulę genetyczną roślin drzewiastych, występujących w środowisku naturalnym.
Źródło 2: (Lasy Państwowe)
Opinia naukowa:
„Dlaczego zalesianie Puszczy Białowieskiej (czy ogólnie cennych przyrodniczo i chronionych lasów) ludzką ręką to zła praktyka. Jest widoczny tu kłopot o jakim mówił prof. Spalik – dobór sztuczny (termin ukuty już przez Karola Darwina) jest jednowymiarowy (czy „małowymiarowy”). Pracownicy LP są zainteresowani jedną konkretną cechą sosny. W przyrodzie rośliny podlegają wielu różnorodnym presjom selekcyjnym, zależnym od wymagań mikrosiedliska (czyli miejsca gdzie padły nasiona). Sprzyja to różnorodności genetycznej populacji, która z kolei daje „szerszą” bazę możliwych adaptacji w przypadku poważniejszych zaburzeń środowiska.”
Podsumowanie i konsekwencje
Drążąc temat, może się okazać, że powojenne monokultury sosnowe pochodzą z wyselekcjonowanych nasion, które nie są odporne na dzisiejsze wyzwania klimatyczne. W związku z tym, należy podnieść kwestię odpowiedzialności i konsekwencji za stan lasów w Polsce oraz skutki szkółkarstwa, selekcji nasion, hodowli lasu dla środowiska naturalnego.
Źródło 3: (Opinia naukowa)
[Dalej sadzisz drzewa z leśnikami, którzy prowadzą dobór sztuczny na dziko występujących w środowisku naturalnym roślinach drzewiastych]