Od lat wspólnie ze szkołami z całej Polski Fundacja Banku Ochrony Środowiska zakłada szkolne sady. Teraz możesz zobaczyć je na mapie!
W ramach projektu Tradycyjny sad Fundacji BOŚ dzieci poznają tradycyjne odmiany drzew owocowych, uczą się o bioróżnorodności, a przede wszystkim tworzą zielony zakątek przy swojej szkole. Tej wiosny na mapie Polski pojawią się kolejne 94 sady.
W sumie w całej Polsce powstało już ponad 830 sadów.
Dlaczego to robimy?
Nasze działania są impulsem do zazielenienia otoczenia szkół. „Uczennice i uczniowie zdobywają wiedzę o tradycyjnych odmianach drzew owocowych. Następnie wykorzystują ją w praktyce i zakładają sady. Dbają o posadzone drzewa i poszerzają wiedzę o roli bioróżnorodności w obliczu zmian klimatu. Za kilka lat będą zbierać owoce swojej pracy i zyskają miejsce, które zapewni schronienie przed upałem." - opowiada koordynatorka projektu Marta Wilczak-Klimaszewska
Tereny wokół szkół powinny stawać się oazami zieleni – dawać cień, magazynować wodę, dawać przestrzeń dla dzieci, ale i inspirować do tworzenia takich zielonych wysp w naszych miejscowościach – mówi członek zarządu Fundacji BOŚ Przemysław Radwan-Röhrenschef. Marzy nam się by dzieci doświadczały pracy w szkolnych ogrodach i wiedziały skąd biorą się owoce. Chcemy choć trochę chronić dzieci w szkołach przed zmianami klimatu.
Zależy nam także, by zwrócić uwagę na realny problem, z którym zmagają się szkoły, jakim jest praca podczas już kilku miesięcy upału. W salach upał, a wokół szkół często beton zamiast szkolnych ogrodów - dodaje Przemysław Radwan-Röhrenschef
Fundacja opublikowała właśnie mapę miejsc, gdzie przez ostatnie 7 lat były zakładane sady. Fundacyjne drzewka są impulsem do kolejnych działań. Zaangażowane szkoły chętnie samodzielnie powiększają sady i uzupełniają je o rośliny towarzyszące. Jesienią ogłosimy kolejne edycje naszych projektów.