Panel dyskusyjny pt. „Ustawa działalności pożytku publicznego i wolontariacie – zmiany na lepsze?” był jednym z działań projektu pt: 2+2=5. Razem możemy więcej w Ekonomii Społecznej”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Społecznego.
30 marca w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. odbył się panel dyskusyjny pt. „Ustawa działalności pożytku publicznego i wolontariacie – zmiany na lepsze?”. Organizatorem była Fundacja Akademia Obywatelska. Wydarzenie to było jednym z działań projektu pt: 2+2=5. Razem możemy więcej w Ekonomii Społecznej” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Społecznego. Projekt realizuje Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w partnerstwie z Fundacją Akademia Obywatelska. Zaproszonymi gośćmi byli: Anna Sienicka z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Mariusz Andrukiewicz ze Stowarzyszenia „Być Razem”, Piotr Kontkiewicz - ekspert w dziedzinie prawa organizacji pozarządowych. Spotkanie moderował Jerzy Boczoń.
Jako wiodący temat omówiono kwestie związane ze współpracą organizacji pozarządowych z samorządem. Zagadnienie to budzi żywe zainteresowanie ze względu na nowe przepisy, które umożliwiają udzielanie przez samorządy na rzecz NGO pożyczek, gwarancji, poręczeń, udzielania dotacji inwestycyjnych i ustanawiania specjalnych jednostek wspierających organizacje pozarządowe. Co istotne, to ostatnie zadanie może być zlecane organizacjom trzeciego sektora. Dodatkowo została wprowadzona uproszczona procedura zlecania realizacji zadań publicznych, która musi być charakter lokalny lub regionalny. Obwarowane są one następującymi zasadami: zadanie ma być wykonywane max. do 90 dni oraz jego koszt ma wynosić nie więcej niż 10 000 zł, a jedna organizacja nie może dostać więcej niż 20 000 rocznie.
Źródło: Fundacja Akademia Obywatelska