Kanadyjski rząd obiecał przeznaczyć 130 milionów dolarów na dokształcanie dzieci za granicą, w tym pomoc dla dzieci uchodźców z Syrii. Deklaracja tej pomocy została ogłoszona wiosną na corocznym spotkaniu ministrów finansów.
Minister Rozwoju Christian Paradis stwierdził, że rozmiar tego wsparcia będzie uzależniony od zaangażowania Kanady w Globalny Fundusz na rzecz Rozwoju. Minister Paradis również stwierdził, że władze Kanady powinien dać jasny sygnał, że nie zapominamy o dzieciach, które są zmuszane opuścić swoje ojczyznę. Paradis przedstawił takie stanowisko przed siedzibą Banku Światowego. Zauważył, że nie może być tak, że dzieci tracą dzieciństwo, ponieważ dorośli wywołują wojny.
Rozmiar zapowiadanej pomocy
Z deklarowanej pomocy dziesięć milionów dolarów jest przekazywane przez rząd na fundusz UNICEF zwłaszcza dla Syrii, ale również dla Republiki Sudanu. Minister złożył taką deklarację w towarzystwie Premiera Wielkiej Brytanii Gordona. Ta wiadomość pojawiła się na pierwszych stronach gazet w Kanadzie i na całym świecie. Minister Paradis był również pytany o różnice w skali wsparcia pomiędzy Kanadą a Wielką Brytanią.
Zaangażowanie w pomoc uchodźcom
O zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w pomoc uchodźcom świadczy fakt przeznaczenia przez ten kraj siedmiu dziesiątych procenta produktu krajowego brutto na pomoc dla uchodźców. Wsparcie to nie jest równomierne. Według ogólnodostępnych raportów zaangażowanie w pomoc zagraniczną rządu Kanady spada. Paryska Organizacja do spraw Rozwoju opublikowała dane, z których wynika, że zaangażowanie rządu w Ottawie spadło z 0,27 procent PKB do 0,24 procent. Dzieje się tak mimo dobrej sytuacji ekonomicznej w tym kraju. Minister Paradis docenił fakt, że pomoc rządu Kanady jest adresowana dla najbardziej potrzebujących. Minister Paradis stwierdził, że najważniejszy jest rezultat, a nie skala oferowanej pomocy. Dodał, że aby ta pomoc była bardzo efektywna należy jasno sprecyzować krąg jej odbiorców.
O autorze
Adam Przybylski – absolwent politologii i filologii germańskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Ukończył również studia z zakresu administracji elektronicznej i zaawansowanych technologii informatycznych. Współpracuje z Warmińsko-Mazurskim Sejmikiem Osób z Niepełnosprawnościami w zakresie wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami. Publikuje artykuły o problemach osób z niepełnosprawnościami. Pracownik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Organizował konferencje o projektowaniu uniwersalnym i warsztaty z zakresu funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzrokową.