Rząd przyjął projekty Umowy Partnerstwa i Programów Operacyjnych na okres 2014-2020
Konsultacje z Komisją Europejską UP oraz Programów Operacyjnych mają zakończyć się - zdaniem Minister Bieńkowskiej - w lipcu 2014 roku. Ze środków perspektywy 2014-2020 mogą już od stycznia korzystać instytucje publiczne - przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i inne podmioty prywatne - dopiero po zakończeniu negocjacji z KE.
W Umowie nakreślono spójną strategię interwencji funduszy europejskich w ramach trzech polityk unijnych: polityki spójności, wspólnej polityki rolnej (WPR) i wspólnej polityki wspierającej sektor morski i rybacki w Polsce w latach 2014-2020. Instrumentami realizacji Umowy są krajowe programy operacyjne (KPO) i regionalne programy operacyjne (RPO), które wraz z Umową tworzą spójny system dokumentów strategicznych i programowych na nową perspektywę finansową.
Umowa Partnerstwa określa przede wszystkim kluczowe wyzwania rozwojowe kraju, sformułowane w oparciu o analizę potrzeb rozwojowych i potencjałów terytorialnych. Zakłada się znaczne zwiększenie środków, które będą zarządzane przez województwa. Oznacza to większą niż dotychczas odpowiedzialność za realizację celów UP i wymusza przygotowanie mechanizmów zapewniających odpowiednią koordynację interwencji. Zapewnieniu koordynacji pomiędzy funduszami polityki spójności na poziomie regionalnym służy, umożliwiona po raz pierwszy w okresie programowania 2014-2020, realizacja przez samorządy województw programów dwufunduszowych – Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Instrumentem zapewniającym komplementarność interwencji realizowanych przez rząd i samorząd terytorialny będzie kontrakt terytorialny (KT).
Rząd przyjął także projekty Programów Operacyjnych na lata 2014-2020: Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Wschodnia, Pomoc Techniczna, Polska Cyfrowa.
Nakreślono w nich najważniejsze obszary interwencji finansowej środków przyznanych Polsce w ramach budżetu UE oraz priorytetowe działania podejmowane w ramach programów. Na ich realizację przeznaczono 51,3 mld euro.
Ponadto do połowy obecnego roku w każdym województwie będą organizowane konferencje poświęcone Regionalnym Programom Operacyjnym z udziałem Minister Elżbiety Bieńkowskiej oraz premiera Donalda Tuska. Konferencje poświęcone będą przede wszystkim pokazaniu planu wydatkowania funduszy przez urzędy marszałkowskie oraz komplementarności regionalnych programów z programami zarządzanymi centralnie - przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Oto najważniejsze założenia przyjętych przez rząd projektów programów operacyjnych, które będą przekazane do negocjacji z komisją europejską:
-
Funudusze Europejskie 2014-2020 (383 KB)
-
Program Infrastruktura i Środowisko (448 KB)
-
Program Inteligentny Rozwój (366 KB)
-
Program Wiedza Edukacja Rozwój (484 KB)
-
Program Polska Cyfrowa (446 KB)
-
Program Polska Wschodnia (443 KB)
-
Program Pomoc Techniczna (357 KB)
Źródło: Centrum Informacji Rządu.
Źródło: Centrum Informacji Rządu