Rząd polski na dywaniku ONZ ws. równości płci
Przedstawicielki Koalicji na rzecz CEDAW, zrzeszającej 15 organizacji pozarządowych działających na rzecz praw kobiet i przeciwdziałania dyskryminacji uczestniczyły w 59. sesji Komitetu CEDAW. 22 października polski rząd z czteroletnim opóźnieniem przedstawił sprawozdanie z wykonania konwencji ONZ w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet za lata 2002-2010, a Koalicja na rzecz CEDAW alternatywny do rządowego raport.
Sesję, podczas której rząd się sprawozdawał, poprzedziły spotkania przedstawicielek Koalicji z Komitetem CEDAW. W stanowisku zaprezentowanym na nieformalnej sesji z udziałem organizacji pozarządowych Koalicja podkreśliła trzy najważniejsze aspekty:
kwestie stereotypów płciowych oraz sytuację kobiet szczególnie narażonych na dyskryminację, problem zdrowia i praw reprodukcyjnych oraz mechanizmów instytucjonalnych służących przeciwdziałaniu dyskryminacji i promowania zasady równego traktowania.
Raport Koalicji i jej stanowisko spotkały się z dużym zainteresowaniem Komitetu CEDAW.
Podczas indywidualnego spotkania dotyczącego już tylko Polski omawiano m.in. wpływ Kościoła katolickiego na edukację i stanowienie prawa, ochronę przed dyskryminacją w innych obszarach niż rynek pracy, dostęp do antykoncepcji, edukacji seksualnej i aborcji, dysproporcję w zarobkach kobiet i mężczyzn.
„Polska nie wykonała zaleceń w sprawie zdrowia reprodukcyjnego z 2007 roku. Komitet wytknął to rządowi pytając, dlaczego nie bada przypadków aborcji przeprowadzanych poza Ustawą o planowaniu rodziny. Rząd uznał, że nie może badać przykładów łamania prawa, co spotkało się z ostrą reakcją Komitetu. Wprost zasugerowano zlecenie takiego badania odrębnej instytucji i sfinansowanie go. Pytano również o to, dlaczego nie są refundowane środki nowoczesnej antykoncepcji i dlaczego tyle lat, mimo różnych upomnień, rząd nie radzi sobie z klauzulą sumienia. Odpowiedzi ze strony rządu na te pytania tylko pogłębiły przekonanie nasze – i prawdopodobnie Komitetu – że rząd nie traktuje kwestii zdrowia reprodukcyjnego z należyta powagą” – podkreślała Karolina Więckiewicz z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
„Podczas nieformalnego spotkania z Koalicją, członkowie Komitetu byli zainteresowani głównie kwestiami rozwiązań prawnych i instytucjonalnych dotyczących wdrażania zasady równości płci, wpływem szkodliwych stereotypów płci na sytuację kobiet oraz to, w jaki sposób rząd uwzględnia tę kwestię w swojej polityce. Pytano również o wpływ Kościoła na decyzje władz, skutki ekonomiczne jakie rozpad małżeństwa lub związku nieformalnego może mieć na kobiety, związkami partnerskimi oraz tym, że Biuro Pełnomocniczki nie ma budżetu na swoje działania” – relacjonowała Aleksandra Solik z Koalicji “KARAT”.
„W czasie sesji Komitet CEDAW zadał wiele trudnych pytań delegacji rządowej, której przewodniczyła prof. Małgorzata Fuszara, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania. Rząd musiał się tłumaczyć z zablokowania prac nad ratyfikacją konwencji Rady Europy w sprawie zwalczania i zapobiegania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Komitet chciał wiedzieć, w jakich punktach konwencja jest sprzeczna z polską Konstytucją, skoro tego typu zastrzeżenia są powodem wstrzymania jej ratyfikacji.
Cieszy nas, że Komitet dostrzegł problem prekariatu i zatrudniania na umowy śmieciowe. Chciał wiedzieć, jaki to ma wpływ na sytuację kobiet i czy rząd podejmuje działania na rzecz zmiany. Odpowiedzią rządu było, że jest to “alternatywa dla bezrobocia”, co jest dość arogancką ripostą” – skomentowała sesję Komitetu CEDAW Agnieszka Grzybek z Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER.
Czekamy na rekomendacje. Koalicja będzie monitorować ich wdrażanie przez polski rząd.
Koalicja na rzecz CEDAW powstała w celu pracy nad raportem alternatywnym dotyczącym działań rządu w zakresie wykonywania Konwencji ONZ ds. Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet (CEDAW), monitorowania procesu sprawozdawczego oraz wdrażania zaleceń Komitetu. Prace Koalicji koordynuje Stowarzyszenie „Koalicja KARAT”.
Raport przedstawiony Komitetowi przez Koalicję na rzecz CEDAW składał się z następujących części: zasada niedyskryminacji i równego traktowania, mechanizmy międzynarodowe, stereotypy, handel kobietami i wykorzystanie seksualne kobiet, udział kobiet w życiu publicznym, równość w edukacji, dyskryminacja w zatrudnieniu, sytuacja kobiet na rynku pracy, instytucje opieki nad dziećmi, prawa i zdrowie seksualne i reprodukcyjne, kobiety z obszarów wiejskich, przemoc wobec kobiet, kobiety migrantki, kobiety z niepełnosprawnościami, kobiety homoseksualne i biseksualne, osoby transpłciowe.
Projekt „CEDAW narzędziem zwalczania dyskryminacji” realizowany w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” finansowanego ze środków EOG.
Pobierz
-
Stanowisko Koalicji
pdf ・341.48 kB
Źródło: Koalicja na rzecz CEDAW oraz Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny