Ryczałtowcy mogą przekazywać 1%. Robią to wcześniej niż większość podatników
Może się wydawać, że sezon jednoprocentowy jeszcze się nie rozpoczął, ponieważ większość kojarzy 1% z rozliczeniami, które robimy na wiosnę – do końca kwietnia. Wtedy składamy do Urzędów Skarbowych PIT-y 37, a renciści i emeryci PIT-y OP. Jest jednak grupa podatników, która ma znacznie WCZEŚNIEJSZY TERMIN.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania określoną w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ustawa obowiązująca „ryczałtowców” przewiduje (w art. 21b) możliwość przekazania 1% z należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.
1% w PIT-28
Przekazania takiego dokonuje się w formularzu PIT-28 (część M i N, pozycje 134–138) wedle podobnych zasad, jakie obowiązują podatników rozliczających się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnik wskazuje więc numer KRS wybranej organizacji i wylicza kwotę. Może też wskazać cel szczegółowy, wyrazić zgodę na przekazanie OPP swoich danych, czy nawet uzupełnić je o dodatkowe informacje (np. telefon, e-mail).
PIT-28 nie później niż 31 stycznia
Gdzie szukać OPP uprawnionych do 1% przy rozliczeniach za 2017 r.
https://bip.kprm.gov.pl/kpr/wykaz-organizacji-pozyt/4504,wykaz.html.
Wykaz organizacji uprawnionych do zbierania 1% za 2017 r. można znaleźć także w internetowej bazie organizacji pożytku publicznego w portalu ngo.pl
BAZY.NGO.PL/OPP
Ryczałtowcy to pierwsza grupa, która w okresie rozliczeniowym może wesprzeć organizacje pożytku publicznego, przekazując im 1%. Ale oczywiście podatników uprawnionych do wskazywania organizacji jest więcej. Czas ich rozliczeń się zbliża – to wiosna: marzec i kwiecień. Dla jednych i drugich przygotowaliśmy uniwersalną podpowiedź.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)