Dzieci z terapeutą spacerują po centrum handlowym, kupują pizzę, uczą się obsługiwać windę, a w tym samym czasie ich rodzice pod okiem instruktora maszerują, ucząc się sprawnie machać kijami… czyli uprawiać nordic walking. Tak między innymi wyglądają zajęcia w projekcie „Zdrowe plecy mojej mamy” realizowanym przez Stowarzyszenie na rzecz wspomagania osób niepełnosprawnych i ich otoczenia „Razem” z Rybnika.
Projekt adresowany jest do rodziców posiadających niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie potomstwo.
- Zauważyliśmy, że osoby niepełnosprawne zarówno intelektualnie, jak i ruchowo, potrzebują wiele wsparcia, a tymczasem są trochę marginalizowane. Równocześnie wychować dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną to ciężki kawałek chleba dla rodziców. Stąd i nasze propozycje zajęć, które skierowaliśmy zarówno do dzieci, jak i do rodziców właśnie – mówi Krzysztof Chełstowski, prezes „Razem”.
W ramach projektu prowadzone są bezpłatne formy wsparcia fizjoterapeutycznego i pedagogicznego, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Dzięki zajęciom z fizjoterapii i rehabilitacji ruchowej dzieci poprawiają swe zdolności motoryczne, które zwiększają ich samodzielność ruchową, natomiast rodzice korzystają z terapii w zakresie dolegliwości bólowych kręgosłupa, związanych z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem.
Dla dzieci organizowane są także indywidualne i grupowe spotkania ze specjalistami (psycholog, oligofrenopedagog), których celem jest trening umożliwiający nabycie umiejętności związanych z funkcjonowaniem społecznym. Stąd właśnie zajęcia, w trakcie których np. terapeuta zabiera dziecko do centrum handlowego, a ono uczy się tam obsługiwać windę, kupować pizzę, korzystać z WC. Rodzice zaś w tym czasie uprawiając nordic walking mają okazję zrelaksować się, podnosząc swoją kondycję, w przyjemnej atmosferze kontaktu z innymi ludźmi.
Projekt „Zdrowe plecy mojej mamy” dotowany jest przez Fundację PZU i bierze w nim udział 20 osób, ale chętnych było 3 razy więcej.