Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publikujemy, przysłaną przez Stowarzyszenie na rzecz Wspomagania Osób z Niepełnosprawnością i Ich Otoczenia "Razem", relację mamy, której dziecko uczestniczy w projekcie "Razem do aktywności i rozwoju".
- Dzięki stowarzyszeniu "Razem" oraz Funduszowi Inicjatyw Obywatelskich od lipca 2011 r. możemy uczestniczyć we wspaniałym projekcie "Razem do aktywności i rozwoju" - o projekcie skierowanym do dzieci niepełnosprawnych, a także ich rodziców, którzy często zapominają o sobie, opowiada jedna z mam, Justyna Marklowska.
- Moja córeczka ma 1,5 roku. W ramach projektu "Razem do aktywności i rozwoju" uczestniczy w zajęciach z rehabilitacji, dogoterapii, hipoterapii oraz logopedii. Zajęcia z rehabilitacji odbywają się w gabinecie rehabilitacji u pana Andrzeja Myśliwca i są kontynuacją tego, co już zaczęliśmy wypracowywać wcześniej chodząc do tego gabinetu. Z dogoterapią natomiast spotkaliśmy się po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni. Zajęcia, które odbywały się w ośrodku u pani Agnieszki Ślęzak są wspaniałą przygodą dla każdego malca oraz możliwością oswojenia się ze zwierzęciem. Piesek dopasowany jest do charakteru, możliwości oraz sprawności dziecka i na pewno nie wyrządzi mu krzywdy. Zajęcia, które prowadzone są w parach stają się również możliwością kontaktu bezpośredniego z innymi dzieciaczkami, możemy porównywać jak różne mogą być reakcje dziecka na tego samego pieska, a uśmiech, gdy piesek połaskocze wąsikami czy ogonem jest czymś najwspanialszym na świecie. Hipoterapia czyli zajęcia z konikiem odbywają się także u pani Agnieszki, zwierzęta są bardzo spokojne, a pani Agnieszka jest świetnym specjalistą, dlatego nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo naszych pociech. Terapia na koniku jest dostosowana do potrzeb i możliwości dziecka. Te zajęcia dały bardzo duże efekty. Koniki mocno wyciszają i poprawiają sprawność. Dzieci mogą nagradzać konia karmiąc go przysmakami na koniec jazdy, co także jest terapią i nowym doświadczeniem. Na zajęcia z logopedii jeszcze czekamy ale projekt trwa do grudnia 2011 r. więc mamy jeszcze dużo czasu by z nich skorzystać. Dla dzieci starszych są przewidziane zajęcia, które uspołeczniają, by dziecko mogło jak najbardziej samodzielnie uczestniczyć w społeczeństwie.
- Część dla rodziców to seria wykładów, spotkań towarzyskich oraz tytułowa aktywność. Warsztaty z trenerami, panią Ewą Koper i Jarkiem Tarnowskim pomagają nam zrozumieć samych siebie, poznać się bliżej, zrozumieć to, że mimo iż mam chore dziecko ja też jestem ważna. Dzięki warsztatom mogłam poznać wiele wspaniałych osób, wymienić się poglądami i informacjami. Nawiązały się wspaniałe znajomości, które mam nadzieję nawet po zakończeniu projektu będą trwały nadal.
- Zajęcia aktywności czyli np. nordic walking (chodzenie z kijkami) to nie tylko ruch i zdrowie ale także kolejna okazja by móc się spotkać, porozmawiać i pośmiać się. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanego trenera, który pokazał nam o co w tym naprawdę chodzi. Mamy wtedy chwilę dla siebie, by oderwać się od codzienności życia. Przewidziane są także inne zajęcia, które już niedługo się zaczną m.in. kurs tańca Salsy, kurs masażu czy też aerobik. Mam nadzieję, że będzie nas równie dużo jak na wcześniejszych zajęciach, a nasze przyjaźnie zaczną się pogłębiać.
- Dzięki projektowi wielu z nas dowiedziało się o stowarzyszeniu "Razem" czegoś więcej, teraz wiemy, że możemy stać się jego członkami i nie musimy liczyć tylko na siebie gdy potrzebujemy jakieś pomocy. Wspaniałym pomysłem jest także Klub Rodzica, który zrzesza nas, rodziców dzieci niepełnosprawnych. Możemy się tam czuć swobodnie i swojsko. Do końca projektu jeszcze daleko, dlatego też czekamy na dalsze zajęcia i spotkania we wspólnym gronie.
Projekt: „Razem do aktywności i rozwoju” dofinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.