„Szansa na oswojenie się ze swoim stanem, nabranie chęci do życia, sposób na to, by zarazić wszystkie osoby niepełnosprawne optymizmem i wiarą, że można spełniać marzenia…”. Takie refleksje pojawiły się po wyjeździe integracyjnym osób chorujących na stwardnienie rozsiane.
Razem dla rozwoju - aktywizacja społeczno-zawodowa osób chorych na stwardnienie rozsiane to projekt , którego celem jest zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej cierpiących na tę chorobę 20 mieszkańców Rybnika.
Cierpienie tych osób spowodowane chorobą często nie pozwala na aktywność w różnych sferach życia społecznego, a także na prawidłowe funkcjonowanie w życiu zawodowym. Niejednokrotnie osoby te borykają się z problemem osamotnienia i niezrozumienia ze strony swoich bliskich, co skutkuje coraz większą izolacją społeczną i wycofywaniem się z życia zawodowego i społecznego.
- Poprzez nasz projekt chcemy stworzyć jak najlepsze warunki osobom cierpiącym na stwardnienie rozsiane do aktywności społecznej. Chcemy wzmocnić motywację tych osób do dalszej walki z chorobą oraz przekraczania własnych ograniczeń – wyjaśnia Lidia Maier, koordynatorka projektu.
W tym celu zorganizowano m. in. kilkudniowy wyjazd integracyjny w góry, który pozwolił zwiększyć aktywność uczestników programu, w takich dziedzinach życia jak turystyka, kultura czy sport.
- Jako osoba, sprawująca opiekę nad swoim tatą, jednocześnie osoba patrząca na to wszystko z boku, mogę stwierdzić, iż wyjazdy tego typu to naprawdę znakomite rozwiązanie dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane i nie tylko. To szansa na oswojenie się ze swoim stanem, nabranie chęci do życia, sposób na to, by zarazić wszystkie osoby niepełnosprawne optymizmem i wiarą, że można spełniać marzenia. Przede wszystkim chodzi tutaj o uświadomienie sobie, że nie jest się samym! – mówi Katarzyna Latos.
To, jak duże znaczenie ma dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane takie działania potwierdza uczestniczka projektu, Krystyna Makowska:
- Ten wspaniały wyjazd w tak piękne miejsca dał nam wiele radości, poczułam się dowartościowana, odzyskałam wiarę w siebie i przebywania z sobą i przyjaciółmi których poznałam. Mogliśmy rozmawiać o naszych problemach i radościach. Wiem, że jestem silna, bo w górach teren i drogi są trudne do pokonania a ja i my wszyscy cierpiący na nieuleczalną chorobę poradziliśmy sobie.
Projekt Razem dla rozwoju - aktywizacja społeczno-zawodowa osób chorych na stwardnienie rozsiane realizuje Stowarzyszenie na rzecz wspomagania osób niepełnosprawnych i ich otoczenia „Razem” w partnerstwie ze Stowarzyszeniem "Optima Fide" oraz Centrum Rekreacji i Rehabilitacji "Bushido" przy wsparciu Miasta Rybnik.